Bilgisayar

Bilgisayar Çok Sesli Çalışıyor Sorunu Çözümü

Uzun süreli kullanıma bağlı olarak bilgisayarlarınızın gürültülü çalışma sorunu ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Endişe edecek ya da panikleyecek bir durum yok ve basit müdahaleler ile birlikte bu sorunu çözebiliyorsunuz. Bilgisayar çok sesli çalışıyor sorunu için sizlere yardımcı olmaya çalışacağız ve bu konuda neler yapabileceğinize göz atacağız.

Bu sorunun birçok farklı nedeni olabileceğini de unutmamak gerekiyor ve detaylı bir inceleme yaptığınızda sizler de asıl sorunu keşfedecek ve kısa süre içerisinde çözüm üretebileceksiniz. Dilerseniz neler yapabileceğinize ve ne tür hamlelerde bulunabileceğinize de hep birlikte göz atalım.

Fan Temizliği

Düzenli yapıldığı takdirde cihazlarınızdan elde edeceğiniz verim de artacak ve performans konusunda da tatmin edici bir seviyeye ulaşacaksınız. Bilgisayarlarınızın gürültülü bir şekilde çalışmasının birincil nedeni kesinlikle fanın temizlenmemiş ve dolmuş olmasıdır. Ne yazık ki birçok kullanıcı bu konuda dikkatsiz davranıyor ve fan temizliği yapılmadığı için gürültü problemi ile karşı karşıya geliyor. Dışarıdan gelen kir ve toz emin olun fan bölgesinde birikiyor ve cihazlarınızın performansını da etkiliyor.

Bir süre sonra fan dolacağı için çalışma düzeni de bozuluyor ve cihaz ısınmaya başlıyor. Eğer daha önce fan temizliği yaptıysanız sizler de fanı kontrol edebilir ve temizliğini sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. Bu işlemi düzenli olarak yapmanıza rağmen sorun devam ediyorsa bir alt başlığa göz atmanızı rica edeceğiz.

bilgisayar-cok-sesli-calisiyor-sorunu-cozumu

Havalandırma Deliklerini Kontrol Edin

Hava deliklerinin toz ve kir nedeniyle birikmesi de gürültülü çalışma durumunu ortaya koyuyor. Hava deliklerini de bir bez yardımı ile temizleyebilirsiniz. Aradaki farkı görmeniz pek uzun sürmeyecektir. Bu tür temizlik ve bakım çalışmalarının düzenli olarak yapılması gerekiyor, aksi takdirde bu doluluk durumu cihazınızın performansını da olumsuz etkileyecektir.

Temizleme işlemini daha önce yapmadıysanız eğer servis desteği alabilir ve cihazı açarak komple temizlik talebinde bulunabilirsiniz.

Aşırı Yüklenme

Çok fazla uygulama yüklemek ve bu uygulamaları aynı anda çalıştırmak işlemcinin ısınmasına ve kendini kapasitesinden daha fazla zorlamasına neden olacaktır. Bu zorlama durumu gürültülü çalışmayı da beraberinde getiriyor. Uygulamaları silebilir ve bu bağlamda bir düzenleme yapabilirsiniz. Aşırı yüklenme en büyük sorunlardan biri ve cihazlarınızın yavaşlamasına da neden olacaktır.

Donanımsal Uyumsuzluk

Bilgisayar toplayanlar için en büyük sorunlardan bir tanesi budur. Her parçayı üst düzey seviyede tercih etseniz bile parçalar arası uyum sorunu olabilir ve işlemci bu parçalara ayak uydurmak için kendini aşırı zorlayabilir. Bu zorlanma durumu gürültülü bir çalışmayı da beraberinde getirecek ve hatta yavaşlamaya sebebiyet verecektir.

Bilgisayar toplarken ya da yeni parça desteği alırken bu detayı göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Aksi takdirde fayda sağlamak isterken sıkıntı yaşayabilir ve cihazlarınıza zarar verebilirsiniz.

Parçaların Bakımı

Bilgisayar kullanıcıları bunu çok fazla tercih etmiyor ancak servis desteği almak ve profesyonel bir ekipten yardım almak çok daha sağlıklı ve doğru olacaktır. Cihazınız tamamen açılacak ve tüm parçaların bakımı ile birlikte temizliği de daha doğru bir şekilde yapılacaktır. 6 ayda bir yapılacak bu bakım çalışmalarının cihaz performansını olumlu etkileyeceğini de unutmamak gerekiyor. Merak etmeyin servis ekipleri bunun için yüksek rakamlar talep etmiyor ve aynı zamanda var olan sorunların tespiti konusunda da sizlere en iyi şekilde yardımcı oluyorlar. Dilerseniz bu tür bir tercihte de bulunabilir ve hem performans hem de bakım konusunda cihazlarınıza çağ atlatabilirsiniz.

Süleyman KAAN

Bilişim Teknolojileri lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Sosyal Medya ve Mobil Uygulamalar uzmanı olup, güncel gelişmeleri yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu