Bilgisayar

Bilgisayar Açılmıyor Sorunu Çözümü

Bilgisayar kullanıcılarının yaşadığı sorunlara değinmeye devam ediyoruz ve bilgisayar açılmıyor problemi de öyle zannediyoruz ki birçoklarınızın yaşadığı sıkıntılardan bir tanesidir. Bunun birçok farklı nedeni olabilir ve tespit etmek adına birtakım testlere ihtiyacınız olacaktır. Sorunun neden kaynaklandığını tespit ettikten sonra çözüm üretmek elbette basit ancak bunu yaparken de amatör tavırlardan ve müdahalelerden kaçınmanız gerekiyor.

Yeni dönem, bilgisayar ve internet çağı olarak tanımlanıyor ve bilgisayarımızın bozulması ile birlikte emin olun birçok konuda eksik kalıyoruz. Bazılarımız gündelik ihtiyaçlarının büyük bir kısmını bile bu cihazlar sayesinde gideriyor ve bilgisayarlarımız yaşantılarımızın en büyük parçası haline gelmiş durumda. Dilerseniz bilgisayarın açılmaması sorunu ile birlikte neler yapmamız ve hangi kontrolleri sağlamamız gerektiğine de hep birlikte göz atalım.

1. Bilgisayar Parçalarının Hasar Görmesi

Başınıza gelebilecek en büyük sorunlardan bir tanesidir. Power tuşuna basmanıza rağmen Windows ekranına ulaşamıyorsanız eğer bilgisayarın donanımsal bir sorun ile karşınıza çıkabileceğini de unutmamanız gerekiyor. Bu sorunun çözümünde parça değişimine ihtiyacınız olacaktır ve bunu kendi başınıza yapmanızı da çok fazla tavsiye etmiyoruz.

Ram ve anakart, bilgisayarımızın en önemli parçalarından bir tanesidir ve bilgisayarın açılmaması durumunda profesyoneller öncelikli olarak bu parçalara göz atıyor. Ram’de meydana gelecek sorunun çözümü basittir ancak ana kartta meydana gelen büyük sorunlar aynı zamanda büyük masraflara da sebebiyet verebiliyor.

Gerçek bir profesyonel değilseniz eğer bu sorunu kendi başınıza çözmeniz ne yazık ki çok kolay olmayacaktır ve servis hizmeti almanız daha doğru ve daha sağlıklı olacaktır.

2. İşletim Sistemine Bağlı Sorunlar

Kullanıcı kaynaklı sorunlar ile birlikte dosyaların silinmesi ve işletim sistemi temelli sorunlar da bilgisayarlarınızın açılmamasına sebebiyet veriyor. İşletim sistemine bağlı sorunlarda format atmak genellikle işe yarıyor ya da bilgisayarlarınızı sıfırlayarak da bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bilgisayarlarınızı, fişten direkt çekmek ve ani bir şekilde kapatmak da bu soruna sebebiyet verebilir ve doğru kullanımı tercih etmediğiniz takdirde hem donanımsal hem de yazılımsal sorunlar ile birlikte bilgisayarlarınızı kaybetmeniz mümkündür.

Şimdi dilerseniz bu tür sorunlar ile karşı karşıya gelmemek adına nelere dikkat etmeniz gerektiğini de hep birlikte inceleyelim ve hassasiyet göstermeniz gereken detaylara göz atalım.

blank

Bilgisayarımı Nasıl Koruyabilirim?

  • Bilgisayar açılmıyor sorunu ile karşı karşıya gelmek istemiyorsanız eğer cihazlarınızın bakımını düzenli olarak yapmanız gerekiyor. En basit örnekle, fan bölgesinin tozlanması da bilgisayarlarınızın açılmamasına neden olabiliyor ve yeteri kadar soğutmayan fan, bir süre sonra işlevini tamamen yitiriyor ve cihaz için yetersiz hale geliyor. Fan temizliğini düzenli olarak yapmanızı tavsiye ediyoruz ve bu sayede cihazlarınızı da koruma altına alacaksınız.
  • Birçok bilgisayar kullanıcısı, kapatma işlemini gerçekleştirirken power tuşunu kullanmıyor ve direkt olarak fişten çekerek bilgisayarı hatalı bir biçimde kapatıyor. Bu durumu alışkanlık haline getirdiğiniz takdirde bilgisayarınız bir süre sonra çalışmamaya başlayacaktır.
  • Virüs programlarını bilgisayarlarınızdan eksik etmeyin. Özellikle çok fazla download işlemi yapıyorsanız bilgisayarlarınızın ekstra korumaya ihtiyacı olacaktır. Zararlı yazılımları cihazlarınızdan uzak tutmak adına bu programlardan fayda sağlayabilir ve yardım alabilirsiniz.

Bilgisayarın açılmaması sorunu elbette önemli bir sorun ve çözümlenmediği takdirde sizler de herhangi bir şekilde işlem yapamıyorsunuz. Çok detaylı bir konu ve birçok farklı sorun bu probleme neden olabilir. Amatör bir müdahalede bulunmak yerine servis desteği almak kesinlikle çok daha doğru olacaktır. Sorunu tespit etmeden müdahale etmek fayda yerine zarar sağlayacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu