Bilgi

Baskı Balata Nedir? Baskı Balata Neden Biter?

Baskı balata, araç kullanıcıları arasında debriyaj balatası olarak da biliniyor ve bu adlandırmanın yanlış olmadığını söyleyebiliriz. Baskı balata nedir, baskı balata neden biter? Sorularına yanıt vermek adına buradayız ve yalnızca araç sahiplerine değil, yakın zamanda araç satın almak isteyenlere de güzel bir kaynak olacağını düşünüyoruz. Araçlarımızın en değerli bileşenleri arasında gösteriliyor ve sık sık kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Hatalı kullanım neticesinde balata bitecek ve birtakım masraflar ile karşı karşıya geleceksiniz.

Baskı Balata Nedir?

Baskı balata hakkında araştırma yaptığınızda karşınıza çok sayıda neden çıkacaktır. Motor ve vites kutusu arasında yer alan ve var olan gücü aktaran sistemler bütününe balata adı veriliyor. Sizler debriyaja bastığınız anda ara kısımda olan bağlantı saniyeler içerisinde kesiliyor ve vitesi daha kolay bir şekilde atmanıza yardımcı oluyor. Aslında bu tanım bile balatanın ne kadar önemli bir oluşum olduğunu bizlere gösteriyor.

Eğer baskı balata güçlü ise, kavrayış da daha hızlı ve daha güçlü olacaktır. Bu durumda sorunsuz bir şekilde vites değiştirme eylemini gerçekleştirebilirsiniz. Baskı balatada sorun varsa bu hareket doğru bir biçimde iletilmeyecek ve aracınızdaki aksaklığı sizler de net bir şekilde fark edeceksiniz. Doğru kullanım konusunda dikkatli olmak durumundasınız ve az önce de dile getirdiğimiz gibi sık sık kontrol etmeniz ya da ettirmeniz gerekiyor.

blank

Seri araç kullanmak ya da vitesi hemen değiştirmek adına birçok araç sürücüsü ayağını debriyajın üzerinde tutuyor ancak bunun hatalı bir kullanım ve eylem olduğunu belirtmekte fayda var. Bu tür bir kullanım sık sık tekrarlandığı takdirde baskı balat ezilecek ve bir süre sonra masraflar artacaktır. Baskı balata ömrü, kullanım durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebileceği gibi aracınızın marka ve modeline göre de değişiklik gösterecektir.

Baskı Balatanın Bittiğini Nasıl Anlarım?

Debriyajın daha yukarı seviyede kavramaya başlaması ve aracın titreyerek kalkış yapması gibi durumlarda sizler de baskı balata konusunda sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bununla birlikte debriyaj pedalının git gide sertleştiğini de fark edeceksiniz. Yoğun dur kalk eylemlerinde ya da yokuş yukarı çıkarken aracınızı zorladığınızda ortaya çıkan kötü ve belirgin kok da baskı balata ile ilgili sıkıntıların olduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor.

Bu tür durumlarda hiç vakit kaybetmeden bir ustaya danışmanız ve aracınızı göstermeniz gerekiyor. Aksi takdirde sorun her geçen gün biraz daha artacak ve can sıkıcı bir hal alacaktır.

Baskı Balata Nasıl Kontrol Edilir?

Motoru çalıştırıp el frenini çekin ve 2. Vitese attıktan hemen sonra yavaş yavaş gaz verin. Eğer eğer motor stop ediyorsa baskı balata ile ilgili bir sorun olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer motor stop etmiyorsa baskı balata ile ilgili bir sorun yaşadığınızı üzülerek belirtmek istiyoruz. Bu tür durumlarda az önce de ifade ettiğimiz gibi hemen sanayiye gitmeniz gerekiyor.

Baskı Balata Neden Biter?

Hareket halinde iken ayağınız sürekli olarak debriyaj pedalının üzerinde ise baskı balataya zarar vermek mümkün. Bunu alışkanlık haline getirdiğiniz takdirde ne yazık ki baskı balatayı sık sık yenilemek durumunda kalacaksınız.

Devire uygun olmayan viteslerde kalkmaya çalıştığınızda ve bunu alışkanlık haline getirdiğiniz takdirde yine bu sorunu yaşamanız mümkündür.

Yüklü aracın zorlanması ve haddinden fazla yük yüklenmesi de yine bu sorunu ortaya çıkartacaktır.

Araç yapısına uygun balata kullanılmaması da bu sorunun en önemli nedenlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu