Blog

Bağlantınız Gizli Değil Hatası

Herhangi bir web sitesine erişim sağlamak istediğiniz takdirde bağlantınız gizli değil hatası alabilirsiniz ve bu hata ile karşı karşıya gelmenizin birçok farklı nedeni vardır.

Bu hatanın öncelikli sebebi bilgisayarınızın saati ile ilgili bir problem olabilir. İnternet hizmeti sağlayan server ile bilgisayarınızın saatinin farklı olması durumunda bu hatayı almanız mümkündür ve güvenlik sebebi ile erişim engeli durumu karşınıza çıkacaktır. Bu hata ile karşı karşıya geldiğinizde yapmanız gereken şey oldukça basit. Bilgisayarınızın saatini ayarlamanız yeterli olacaktır ve bu ayarlamayı yaptıktan sonra ilgili web sitesine erişim sağlama konusunda herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Az sonra bu ayarlamayı nasıl yapacağınızı da detaylı bir şekilde sizlere aktarmaya çalışacağız.

Bağlantınız gizli değil hatası ile ilgili bir diğer çözüm önerisi ise SSL sertifikasına dayanıyor. Kurumsal web sitelerinin aldığı önlemlerden bir tanesidir ve kişisel bilgilerin dış dünyaya aktarılmaması adına bu tür bir engel koyuyorlar. Parola ya da şifre gibi gizli bilgilerin üçüncü şahıslar tarafından ele geçirilmemesi adına gerek duyulan bir önlem türüdür. Bu tür bir sorun ile karşı karşıya geldiğinizde ne yazık ki siteye erişim sağlamanız pek de mümkün olmayacaktır. Çözüm için sizlere bir link sunulur ve ilgili sayfanın hemen altında yer alan linke tıklayarak sizler de erişimi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İlgili yönlendirmeleri takip etmeniz çok daha sağlıklı ve doğru olacaktır.

Bağlantınız gizli değil hatası problemini çözmek için sata ayarlarınızı nasıl değiştirebileceğinize hep birlikte göz atalım ve birçok kaynakta bu adımların fayda sağlayacağı ve sorunu çözeceği belirtiliyor.

blank

Saat Ayarı Nasıl değiştirilir?

Bilgisayarlarınızın sağ alt kısmında tarih ve saat bölümü yer almaktadır. Tek tık ile ilgili menüye erişim sağlayabiliyorsunuz ve sonrasında karşınıza çıkan ekrandan ‘’Tarih ve saat ayarlarını değiştir’’ butonuna tıklamanız gerekiyor.

Yeni bir pencere açılacak ve bu pencere üzerinden saat dilimini değiştirmeniz gerekiyor. Saat dilimi değiştirme işleminde mutlaka UTC +3.00 seçeneklerinden birini kullanıyoruz ve onay veriyoruz. Zaman zaman güncelleme yapılmıyor ve bu seçenekleri de kendiniz belirlemeniz gerekebiliyor. Güncellemeler otomatik olarak seçilse bile bu hatayı alabiliyoruz.

Sonrasında internet saati sekmesine giriş yaparak ‘’Ayarları değiştir’’ butonuna tıklıyoruz. Son olarak şimdi güncelleştir butonu ile birlikte güncelleştirme ayarlarlımızı sorunsuz bir şekilde yerine getiriyoruz. Tarayıcınızı kapatıp açtıktan sonra bağlantınız gizli değil hatası ile karşı karşıya gelmeyeceksiniz ve web site girişlerinde de herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

Bu adımları yerine getirmenize rağmen sorun devam ediyorsa ve çözüm bulamadıysanız, bilgisayarınızın saatini tekrar kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Kimi zaman sistem buna onay vermeyebiliyor ve aynı adımları tekrar uygulamanız gerekebiliyor. Bağlantı gizliliği hatasını çözebileceğiniz en etkili yöntem kesinlikle budur.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu