Mobil

Arama Yönlendirme (Telefon Yönlendirme) Nasıl Yapılır?

Günümüz dünyasında teknolojik cihazlara çok fazla ihtiyaç duyuyoruz ve aslında arama yönlendirme işlemi de bu ihtiyacı çok daha net bir şekilde ortaya koyuyor. Hepimiz, ulaşılabilir olmak istiyoruz ve iş dünyasında bu ihtiyacın çok daha yoğun bir şekilde hissedildiğini de belirtmek gerekiyor.

Yoğun telefon trafiği ile birlikte şarjımızın bitmesi durumunda ne yazık ki bizi arayan kişiler ‘’Aradığınız kişiye şu anda ulaşılamıyor’’ uyarısı ile karşı karşıya geliyor ve haberleşme konusunda sıkıntı yaşayabiliyoruz. Önemli bildirimleri ve haberleri almak için telefonlarımıza her zaman için ihtiyacımız var. Peki ulaşılamadığımız durumlarda nasıl bir yol izleyebiliriz? Arama yönlendirme ile birlikte sizler de telefonlarınızı farklı ve aktif bir numaraya yönlendirebilir ve çağrıları kabul edebilirsiniz. Bu sayede şarjınız bitmiş bile olsa arayan kişiler ilgili numaraya ulaşabilecek ve gerekli görüşmeyi de sorunsuz bir şekilde yapabilecektir. Peki ama nasıl? Gelin hep birlikte nasıl olduğuna göz atalım…

  • Arama yönlendirme işlemini 3 farklı şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Bunlardan ilki GSM operatörü üzerinden yapacağınız yönlendirmelerdir. Bir diğeri telefon menüsünü kullanarak yapacağınız yönlendirme olarak karşınıza çıkıyor. Son yöntem ise ilgili program ve uygulamaları kullanarak gerçekleştireceğiniz yönlendirmeler olacaktır.
  • Akıllı telefonlarınızın ‘’Telefon’’ sembolüne bir kez tıklayın ve sonrasında ayarlar menüsüne ulaşın. Bazı telefonlarda arama yönlendirme ekranı direkt olarak karşınıza çıkarken bazı telefonlarda ise ‘’Diğer ayarlar’’ bölümüne tıkladığınızda karşınıza çıkacaktır. Çağrı ayarları ve çağrı yönlendirme adımlarını takip ederek sizler de yönlendirme yapmak istediğiniz numarayı tuşlayabilir ve onay verebilirsiniz.
  • Bu arda önemli bir detay var ve o detayı da aktarmak gerekiyor İlgili menüde karşınıza çok sayıda seçenek çıkacaktır ve meşgulken ya da kapalıyken yönlendirme gibi seçeneklerden ihtiyacınız olanı belirlemeniz gerekiyor. Hangi durulmada yönlendirme yapmak istiyorsanız o durumu belirliyorsunuz ve bu sayede ulaşılamadığınızda ilgili numara aktif hale geliyor ve arama sorunsuz bir şekilde gerçekleşiyor.

blank

Turkcell Kullanıcıları için Arama Yönlendirme

Turkcell kullanıcısı iseniz eğer vakit kaybetmeden arama yönlendirme işlemini daha kısa sürede ve daha kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz. Menüler ya da farklı kombinasyonlar ile uğraşmak istemiyorum diyorsanız eğer sizler de telefonlarınızın arama bölümüne giriş yaparak ‘’*21’’i tuşlayın ve sonrasında yönlendirme yapmak istediğiniz numarayı girin ve son olarak # tuşuna basın. İşte bu kadar basit! Yönlendirmeyi sonlandırmak isterseniz eğer yine arama bölümüne girerek ‘’#21#’’yi tuşlamanız yeterli olacaktır. Saniyeler sürecek bu işlem sonrası sizler de yönlendirmeyi kusursuz bir şekilde iptal edebiliyorsunuz. Şimdi dilerseniz diğer operatörlere de hep birlikte göz atalım.

Vodafone Kullanıcıları için Arama Yönlendirme

Operatörünüz Vodafone ise arama bölümüne girerek sizler de **21*’ı tuşladıktan sonra başına sıfır ekleyerek yönlendirme yapacağınız numarayı yazmalısınız. Eğer yalnızca ulaşılamadığınız durumlarda yönlendirme yapmak isterseniz arama bölümüne **61* yazmanız ve onay vermeniz gerekecektir. Yönlendirmeyi iptal etmek isterseniz eğer ##21#’yi tuşlayarak onay vermeniz yeterli olacaktır. Operatörler bu konuda büyük bir kolaylık sunuyor ve az önce de dile getirdiğimiz gibi saniyeler içerisinde sizler de işlemi aktif hale getirip yine saniyeler içerisinde deaktif edebiliyorsunuz.

Türk Telekom Kullanıcıları için Arama Yönlendirme

Telefonlarınızın arama bölümüne girerek *21* yazın ve başına sıfır koymadan ilgili numarayı ekleyin. İşlemi iptal etmek isterseniz eğer yapmanız gereken şey #21#’yi tuşlamak olacaktır. Eğer dilerseniz menü üzerinden hareketle de arama yönlendirme aktif edilebiliyor ya da aynı şekilde iptal işlemini de sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu