AndroidMobil

Android Uygulama Geliştirirken Hangi Programlama Dilleri Kullanılır?

Akıllı telefonlar için uygulama geliştirmek son dönemde en çok tercih edilen sektörlerden biri olarak biliniyor. Zira yazılım alanında da en çok öne çıkan alanlardan biri olmaya başlayan mobil uygulama geliştirme alanı getiri bakımından da son dönemde epey gözde olan sektörlerinden bir tanesi. Tabi bunun dışında tıpkı bilgisayarlar için geliştirilen yazılımlarda olduğu gibi mobil yazılım geliştiriciliği alanında da birçok farklı dal olduğunu da söylemek gerekiyor.

Mobil işletim sistemlerine göre bile mobil uygulama geliştirme konusunda değişimler ve farklılıkların söz konusu olduğunu da belirtelim. Bu alanda ise en çok uygulama geliştirilen işletim sistemlerinin başında Android geliyor. Kullanım oranlarına bakıldığı zaman çok daha ön plana çıkmaya başlayan Android işletim sisteminin haliyle uygulama geliştirme konusunda da ilk sıralarda olduğunu söylemek gerek. Google Play desteğiyle beraber de kolayca geliştirilen uygulamaların yayınlanabiliyor olması bu alanda Android’in daha fazla tercih edilmesine neden oluyor. Android için uygulama geliştirmeye karar verdikten sonra ise yine dikkat etmeniz gereken birçok nokta var. Bunlardan birisi de hangi programlama dilinin kullanılacağı. Android için hangi programlama dilleri kullanılır daha detaylı bakalım.

  • Android işletim sistemi Google tarafından geliştirilen ve kaynak kodları açık olan bir işletim sistemi bu nedenle bu alanda uygulama geliştirmek biraz daha kolay. Uygulama geliştirme konusunda ise Android için en çok tercih edilen filin Java olduğunu da belirtelim.

android-java

  • Özel oluşturulmuş derleme programları ve java dilini kullanarak Android için rahatlıkla uygulama yazabilirsiniz. Bunun dışında artık yavaş yavaş C++ dili de kullanılmaya başlasa da şuan için Android için en çok tercih edilen geliştirici dillerinden birinin Java olması bu alanda yeniyseniz ilk tercihinizin de Java olmasını neden oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu