Mobil

Android Telefonlarda Ağ Ayarlarını Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Cihazlarınız aracılığı ile farklı bir ağa bağlanmak istediğinizde hata alıyor olabilirsiniz. Bu hatanın birçok farklı sebebi olabilir ancak ağ ayarlarını sıfırladığınızda emin olun sorun ortadan kalkmış olacaktır. Android ağ ayarlarını sıfırlama işlemi nasıl yapılır sorusuna hep birlikte yanıt arayacak ve bu konu hakkında sizlere de detaylı bir şekilde bilgi aktarmayı deneyeceğiz.

Android Ağ Ayarlarını Sıfırlama

Android kullanıcıları için en büyük sorunlardan bir tanesi de ağa bağlanma sorunudur. Hafızayı yapılandırmak ve ağı unutmak zaman zaman işe yarayabiliyor ve farklı forumlarda da bu eylemin işe yarayacağı dile getiriliyor. Çok basit bir eylem ve az sonra detaylı bir şekilde bu eylem hakkında da bilgi vermiş olacağız.

  • Cep telefonlarınızdan ayarlar menüsüne giriş yapın.
  • Hemen ardından genel yönetim seçeneğini işaretleyin.
  • Sıfırla butonuna basın.
  • Ağ ayarlarını sıfırla seçeneğini işaretleyin.
  • Açılan pencere üzerinden fabrika ayarlarına dön butonuna basın ve işlemi tamamlayın.

Ağ ayarlarını sıfırladıktan sonra cihazlarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir. Bu eylemi yerine getirdiğiniz takdirde daha sorunsuz bir işleme imza atmış olacaksınız. Yapmanız gerekenler bu kadar ve devamında dilediğiniz ağa bağlanabilir ve erişim sağlayabilirsiniz.

android-ag-ayarlarini-sifirlama

Android kullanıcıları için bu sürecin çok daha kolay olduğunu bir kez daha hatırlatmak gerekiyor. Gün içerisinde farklı ağlara bağlandığınız takdirde cihazınız bu ağları hafızaya alıyor ve aynı anda farklı ağlara yeniden bağlanmaya çalışıyor. Bu tür durumlarda sorun yaşayabiliyor ve internet erişimi konusunda da sıkıntı yaşıyorsunuz.

Sıfırlama işlemi ile birlikte bu sorunu kısa süre içerisinde ortadan kaldırabilir ve sizler de taleplerinize doğrudan yanıt alabilirsiniz. Tek bir çözüm yolu var ve emin olun bu yolu tercih ettiğinizde sizler de sorundan kısa süre içerisinde kurtulmuş olacaksınız.

Dilerseniz bir de stok android cihazlarda bu işlemin nasıl ve ne şekilde yapılacağına da yine hep birlikte göz atalım ve soru işaretlerini de ortadan kaldırmayı deneyelim.

Stok Android Cihazlarda Nasıl Yapılır?

  • Cep telefonlarınızdan ayarlar menüsüne giriş yapın.
  • Hemen ardından sistem butonuna tıklayın.
  • Devamında ise sıfırlama seçenekleri ve son adımda wifi yolunu izleyin.
  • Ayarları sıfırla butonuna tıkladığınız takdirde sıfırlama işlemi sorunsuz bir şekilde gerçeklemiş olacaktır.

Ağ ayarlarını sıfırlamanız zaman zaman gerekli olabiliyor ve gerekli olmadığı anlarda da düzenli olarak bu eylemi yerine getirebilirsiniz. Bu sayede cihazlarınızın ağ hafızasını da sıfırlamış olacaksınız ve daha verimli bir kullanım durumu karşınıza çıkıyor olacaktır. Android cihaz sahibi iseniz yapmanız gerekenler şimdilik bu kadar ve bunun dışında herhangi bir eyleme de ihtiyacınız kalmayacaktır.

Ağ Ayarlarını Sıfırlayamıyorum?

Cihazlarınızı yeniden kapatıp açmayı denediniz mi? Zaman zaman bu ekranda sorun yaşanabiliyor ancak yeniden başlattığınız takdirde ilgili meniye erişim sağlamanız sorunsuz bir hal alacaktır. Buna rağmen sıfırlama ekranı karşınıza çıkmıyorsa eğer cihazlarınızda yazılımsal bir sorun mevcut olabilir. En yakın servise uğrayarak sorunu detaylı bir şekilde aktarabilirsiniz.

Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi ağ ayarlarını sıfırlamak zaman zaman cihazlarınız ve kullanım kolaylığı adına da önem arz ediyor. bu sayede tüm ağ hafızasını silmiş oluyor ve yeni ağlara daha kolay ve daha kısa süre içerisinde bağlanabiliyorsunuz. Android işletim sistemine sahip tüm cihazlarda ve ürünlerde aynı adımları takip edebilirsiniz ve bu eylemi eksiksiz yerine getirdiğiniz takdirde herhangi bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu