MobilYazılım

Android Sürüm Yükseltme (Güncelleme) Nasıl Yapılır?

Android sürüm yükseltme, telefondan daha yüksek verim alabilmek için mutlaka yapılması gereken yazılım güncellemesidir. Gelişen yazılım kodlarıyla birlikte gelen güncellemeler sayesinde cihazınız daha yüksek bir performansa ulaşmasına olanak sağlayacaktır. Bu aynı zamanda güvenlik açısından ve en son özelliklere erişmeniz açısından da önemli bir konudur.

Android Sürüm yükseltme işlemi telefon güncellemesi olarak da tanımlanmaktadır. Akıllı cihazların kullanımı günümüzde oldukça yaygın bir hal aldı. Üretici firmalar piyasaya Android’in açık yazılımından faydalanarak bir çok cihaz piyasaya sürmektedir.

Android Sürüm Yükseltme Nasıl Yapılır?

Android sürüm yükseltme işlemi için telefon üreticisinin cihaz modeliniz için sürüm güncellemesini  yapmış olması gerekmektedir.

Android işletim sistemine sahip Huawei, Samsung, HTC, LG ve Sony Xperia gibi cihazlarda ‘sürüm güncellemesi’ cihaza otomatik olarak gelmektedir. Eğer ki yeni çıkan sürüm cihazınıza gelmiyorsa güncellemeler manuel olarak ayarlanmış olabilir. Android güncellemeleri otomatik olarak ayarlamak için:

  • Cihazınız internete bağlı iken Ayarlar > Cihaz Hakkında > Yazılım Güncellemesi kısmından takibini yapabilirsiniz.

blank

Android Sürüm Yükseltme Yaparken Dikkat Edilecek Bazı Hususlar:

  • Güncelleme yaparken sırasıyla yapmanız gereken işlemler;
  • Ana ekrandan Ayarlar menüsüne giriş yapmalısınız.
  • Wi-fi’ye bağlı olduğunuzu kontrol ediniz.
  • Ayarlar menüsünde yer alan Telefon Hakkında bölümüne giriş yapınız.
  • Buradan sunucunuzda güncelleme olup olmadığını kontrol edecektir.

Android sürüm yükseltme işlemine başlamadan önce cihazınızın şarj seviyesi en az %50 seviyesinde olması gerekmektedir. Bu şartları sağladıktan sonra güncelleme işlemine başlayabilirsiniz. Android yükseltme işleminden sonra cihazınızda yeni gelen özellkleri kullanma, telefon performansında iyileşme gibi faydaları olacaktır. Aynı işlemleri android tabletleriniz içinde kullanabilirsiniz. Bu işlemler ile tabletinizin güncelleme işlemini yapabilirsiniz. Cihazınızda Android’in son sürümünü desteklemiyorsa cihazınızda kullanılabilir Güncelleme yok şeklinde uyarı çıkacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

3 Yorum

  1. Android Q yükleyecekken de mi aynı işlem bi de Galaxy Tab A 10.1 2019 a Android Q geldi dmi

  2. Benim ayarlarımda sistem güncellemeleri seçeneği yok onun yerine Casper Ota seçeneği var. Ne yapmalıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu