Mobil

Android Q Beta’da Heyecanlandıran Yenilikler

Google tarafından hazırlanan ve Android kullanıcılarının merakla beklediği bir yenilikten bahsetmek istiyoruz. Android Q Beta’da heyecanlandıran yenilikler başlığı altında en değerli 5 ayrıntıyı da sizinle paylaşacağız.

Bu bir deneme sürümü diyebiliriz ve kullanıcıların nabzını ölçmek adına iyi bir değerlendirme olacağını düşünüyoruz. Dilerseniz bu sürümü dikkat çekici ve daha da önemlisi heyecan verici hale getiren 5 önemli ayrıntıya da hep birlikte göz atalım.

Karekod Destekli Wifi Paylaşımı

Wifi şifrenizi paylaşmak istediğinizde ayarlar menüsüne girip dakikalarca işlem yapmanıza gerek kalmayacak ve bu sürüm ile birlikte sizler de saniyeler içerisinde paylaşımda bulunabileceksiniz. Wifi şifrenizi karekod desteği ile paylaşmak mümkün ve bu da sürümün en heyecan verici özelliklerinden bir tanesidir.

İnternetinizi kullanmak istediğiniz kişiler, tarafınızca oluşturulan karekodu okutarak bağlantı işlemini sorunsuz bir şekilde yerine getirebilecek ve zahmetsiz bir süreç olduğunu da hatırlatmakta fayda var diye düşünüyoruz.

Uygulama Kaldırma-Geri Alma İşlemi

Tek bir tuş ile kaldırılan uygulamaları yine tek bir tuş ile geri getirme şansına sahipsiniz. Zaman zaman birçok kullanıcı bu hatayı yapıyor ve en ihtiyaç duyulan uygulamaları yanlışlıkla siliyor.

Q Beta sürümünde ise muazzam bir ayrıntı karşınıza çıkıyor ve sildiğiniz bir uygulama, alt kısımda geri getirebileceğiniz bir buton ile de yer alıyor. Hangi uygulamayı sildiğinizi hatırlamıyor olabilirsiniz ancak merak etmeyin ekranın alt kısmına baktığınızda tüm bunları net bir şekilde görüntüleyebilecek ve dilediğiniz an uygulamayı da geri yükleyebileceksiniz.

blank

Konum Kullanma İzinleri Hakkında

Bir uygulama indirdiğinizde sizlerden birçok farklı izin isteniyor ancak bu sürümde durum biraz daha farklı. Konum bilgisinin kullanılmasına izin verebileceğiniz gibi yalnızca ilgili uygulamayı çalıştırdığınızda bu bilgiyi almalarına da müsaade edebiliyorsunuz. Ya da dilerseniz son olarak hiçbir şekilde izin verme seçeneğini kullanabiliyorsunuz.

Kullanıcıya sunulan bu fırsatlar da en önemli detaylardan bir tanesidir ve bu sayede sizler de tercihlerinizi daha sağlıklı bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Gizlilik

Gizlilik artık çok daha güçlü ve kullanıcıya özel bir çalışma olduğunu da belirtmek gerekiyor. Ayarlar uygulaması üzerinden gizlilik adımını takip ettiğinizde kişilerinize, takviminize ya da mikrofonunuza erişmek isteyen uygulamaları saniyeler içerisinde tespit edebiliyorsunuz. Hangi uygulamanın ne tür çalışmalar yaptığını takip etmek de artık mümkün.

Bildirim Kontrolü Hakkında

Bildirimleri kontrol etmek artık tamamen sizin elinizde. Almak istemediğiniz bildirimleri sessize ayarlayıp arka plana atabiliyorsunuz ve ne zaman haberdar olmak isterseniz o zaman görüntüleme şansı elde ediyorsunuz. Kontrolü tamamen size veren bir gelişim süreci olduğunu düşünüyoruz ve bildirimler konusu da bunun en önemli örneğidir.

Engelle, sessizde göster ve son olarak gösterme gibi 3 farklı senek karşınıza çıkıyor. Almak istemediğiniz bildirimler için dilediğiniz gibi ayarlama yapabiliyorsunuz. Bildirim ayarları için ayarlar menüsü üzerinden uzun uzun işlem yapmanız gerekiyordu ancak yeni sürüm ile birlikte bu zahmette de kurtulacağınızı belirtmek isteriz. Beta sürümü gerçekten heyecan verici ve milyonlarca Android kullanıcısı da bu konuda bizimle hemfikir.

Kullanıcı adına çok büyük kolaylıklar söz konusu ve kontrolün kullanıcıya verilmesi de en önemli ayrıntılardan bir tanesidir. Beta sürümünde başarı elde edildiği takdirde yeni bir proje ile birlikte geliştirilecek ve daha kusursuz bir şekilde karşımıza çıkacaktır. Teknolojinin bu muazzam gelişimini takip etmek sizler kadar bizleri de heyecanlandırıyor ve umut veriyor diyebiliriz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu