Mobil

Android Telefonlarda Otomatik Güncellemeleri Kolayca Kapatma

Android işletim sistemine sahip telefonlarda otomatik güncellemeleri kapatma işlemini hemen yapabilirsiniz. Otomatik güncellemeler, cihazlarınızın güvenliği ve daha da önemlisi uygulamaların güncel kullanımı için büyük bir önem arz ediyor. Bu güncellemeler ile birlikte uygulamaları kullanırken herhangi bir sorun yaşamayacak ve son sürüme doğrudan erişim sağlama şansı elde edeceksiniz.

Android güncelleme kapatma işleminden bahsedeceğiz ve yine aynı şekilde otomatik güncellemeleri nasıl aktif hale getirebileceğinizi de anlatmaya çalışacağız.

Telefonlarda Otomatik Güncelleme

Ekstra bir işlem yapmadan güncellemelerin doğrudan gerçekleştirilmesini istiyorsanız eğer sizler de güncellemeleri kapatmadan bu süreci yönetebiliyorsunuz fakat rahatsız edici bir durum söz konusu ise ve kullandığınız uygulamalar sürekli olarak güncelleme alıyor ise pasif hale getirebilirsiniz. Bu durumda ise güncellemelerden haberdar ediliyorsunuz ve bir şekilde sizlerden onay alınıyor.

Otomatik güncellemeler açık olduğu takdirde herhangi bir bildirim ya da onay süreci karşınıza çıkmayacaktır. Var olan güncelleme telefon tarafından doğrudan gerçekleştirilecek ve zaman kaybı yaşamayacaksınız. Dilerseniz bu sürecin nasıl işlediğine ve nasıl pasif hale getirebileceğinize hep birlikte göz atalım ve soru işaretlerini de yok etmiş olalım.

blank

Google Play Store Otomatik Güncelleme Kapatma

  • Google Play Store’yi açtıktan hemen sonra sol üst kısma göz atmanızı rica edeceğiz ve burada yer alan üç çizgi sembolüne dokunmanız gerekiyor.
  • Karşınıza yeni bir pencere çıkacak ve bu pencere üzerinden devam edeceksiniz. Ayarlar butonuna tıklayarak ilerleyin…
  • Son adım olarak otomatik güncelleme seçeneğine dokunun ve eğer aktif ise sizler de karşısındaki tiki kaldırarak pasif hale getirebilir ve bu sayede otomatik güncellemeleri kapatabilirsiniz.

Kapatma işlemi bu kadar basit ve açmak isterseniz eğer yine aynı adımları takip ederek sizler de etkin hale getirebiliyorsunuz.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus var ve dilerseniz bu hususu da siz değerli okurlarımız ile paylaşmış olalım. Yalnızca kablosuz ağ üzerinden şeklindeki ibareyi onayladığınız takdirde daha sağlıklı bir seçim yapmış olacaksınız. Herhangi bir ağ üzerinden seçeneğini aktif hale getirdiğiniz takdirde ise mobil veri kullanımı esnasında da güncelleme alınabilir ve bu da sizler için fazlasıyla zararlı olacaktır. Farkında olmadan kotanızın bittiğini göreceksiniz ve üzücü bir durum olacaktır.

Uygulamaları Tek Tek Güncellemek Mümkün mü?

  • Google Play Store’ye giriş yaptıktan hemen sonra üç çizgi sembolüne dokunun.
  • Açılan pencere üzerinden uygulamalarım ve oyunlarım seçeneğini tercih edin.
  • Bu ekranda hangi uygulamaların güncel hangi uygulamaların ise güncel olmadığı yer alıyor ve liste halinde karşınıza çıkıyor. Bu liste üzerinden sizler de tek tek güncelleme yapabilirsiniz ve elbette süreç biraz daha uzayacaktır.
  • Manuel olarak da işlem yapabiliyorsunuz ancak bu pek de tavsiye ettiğimiz bir yöntem değildir ve az önce de ifade ettiğimiz gibi zaman kavramı aleyhinize işleyecektir.

Neden Güncelleme Yapmalıyım?

Uygulamaları güncellemek zorundasınız çünkü sürekli olarak bir yenilik geliyor ve uygulama sahipleri de kullanıcıların bu yeniliklerden en hızlı ve en iyi şekilde faydalanmasını istiyorlar. Güncelleme yapmadığınız takdirde ilgili uygulamalarda sorun yaşayacak ve düzgün çalışmadıklarını fark edeceksiniz.

Android otomatik güncelleme kapatma işleminin nasıl yapılacağından bahsettik ve bununla birlikte güncellemeleri tek tek yani manuel olarak yapabileceğinizi de aktarmış olduk. Bu güncellemelere her daim ihtiyacınız var ve cihazlarınızdaki uygulamalardan daha fazla verim elde etmek isterseniz eğer güncellemelerin de açık olması gerekiyor.

Bahsi geçen adımları takip ettiğinizde sonuç elde edeceğinizi belirtmek isteriz ve herhangi bir şekilde sorun yaşamayacaksınız. Aynı şekilde güncellemeleri devre dışı bırakabiliyor ve yine dilediğiniz an aktif hale getirebiliyorsunuz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu