AndroidMobil

Android Ön Bellek Temizleme Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonlar üzerinde en çok kullanılan işletim sistemi Android işletim sistemi. Özellikle Google tarafından satın alındıktan sonra çok kısa bir süre içerisinde büyük bir gelişme gösteren Android işletim sisteminin son günlerde Android N versiyonu ile anıldığı ve Google’ın artık bu seri ile beraber mobil işletim sistemi alanında büyük değişiklikler getirdiğini de biliyoruz. Tabi tüm bunlarla beraber genel olarak birçok akıllı telefon markasının Android işletim sistemini tercih etmesinde de Android işletim sisteminin kullanıcılara sunduğu ayrıcalıkların etkisi olduğunu da söylemek gerek. Bu ayrıcalıklardan birisi de uygulamaların ön bellek temizlemelerine olanak veriliyor olması.

Mobil işletim sistemi olarak en çok kullanılan bir diğer işletim sistemi olarak bilinen iOS işletim sisteminde çok daha zor olan uygulama ön bellek temizleme işlemi Android işletim sistemlerinde oldukça basit. Bu sayede kullanıcıların uygulamalarda çalışmayı durdurma sorunlarını giderme aşamasında Android bellek temizleme işlemini de yapabildiğini söylemek gerek. Android işletim sistemlerinde ön bellek temizleme işleminin nasıl yapıldığına bakalım.

Android Ön Bellek Temizleme Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle uygulamalar için ön bellek temizleme işleminin nasıl yapılacağına bakalım. Bu işlem için yapmanız gereken telefonunuzdan ayarlar sekmesine girmeniz gerekiyor. Uygulama menüsüne girdikten sonra buradan “ayarlar” sekmesine girmeniz gerekiyor. Ayarlar kısmından ise “uygulamalar” bölümüne giriş yapmanız gerekiyor. Uygulamalar bölümünde ise ön belleğini temizlemek istediğiniz uygulamayı seçmeniz gerekiyor. Uygulamayı seçtiğinizde ise açılır menüden ayarlar kısmı karşınıza gelecek. Bu kısımda “ön bellek temizle” seçeneğine basmanız yeterli olacaktır. Bu seçenek uygulamanın ön belleğinin temizlenmesini sağlayacaktır.

android-ön-bellek-temizleme

  • Bunun dışında genel olarak Android işletim sisteminde ön bellek temizleme işlemi yapmak istiyorsanız da bunun için yardımcı uygulamalar kullanabilirsiniz. Google Play market üzerinden Clean Master ve benzeri programları da indirerek ön bellek temizleme işlemi yaptırabilirsiniz. Bu sayede hem Ram temizleme işlemi hem de telefon hızlandırması da yapılacaktır. Böylelikle telefonunuzun gereksiz yere yavaşlamasından da kurtulmuş olacaksınız. Android Ön Bellek Temizleme Nasıl Yapılır? konulu yazımızla ilgili paylaşımları aşağıdan yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu