Mobil

Android Bellek Neredeyse Dolu Sorunu

Android işletim sahibine sahip akıllı telefonlarda bu sorunu sık sık yaşayabilirsiniz fakat bu sorunun asıl nedeni hafızayı çok fazla zorluyor olmanızdır. Arşivci biri iseniz ve birçok dosyayı cihazlarınızda depolamayı tercih ediyorsanız hafızası yüksek bir telefona ihtiyacınız olacaktır. Android bellek neredeyse dolu sorunu hakkında konuşacağız ve basit çözüm yöntemleri ile birlikte bu sorunu ortadan kaldırmanıza yardımcı olacağız.

Uzman Görüşü:

Fotoğraf, video, uygulama, oyun ve çok daha fazlası için yeteri kadar yerinizi olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Az önce de ifade ettiğimiz gibi eğer arşiv tutkunu bir kullanıcı iseniz zaman zaman hafıza yetersizliği yaşayabilirsiniz. Peki ama bu sorun nasıl çözülecek? Gelin hep birlikte ilgili yöntemlere göz atalım ve detaylı bir araştırma yapalım.

Gereksiz Dosyaların Silinmesi

En kolay ve akla ilk gelen yöntemlerden bir tanesidir. Oynamadığınız bir oyun ya da artık ihtiyacınızın olmadığını düşündüğünüz bir uygulama varsa telefonunuzda yer kaplamasına da gerek yok. Hafızayı boşaltmak ve kendinize depolama alanı yaratmak adına sizler de silme eylemini gerçekleştirebilirsiniz.

Gereksiz dosyaları sildiğiniz takdirde depolama alanında yer açılacak ve artık yeni dosyalar ekleyebileceksiniz. Fakat bunu bir yere kadar yapabilirsiniz çünkü silmek istemeyeceğiniz dosyalar da muhakkak olacaktır. Dilerseniz bazı dosyaları bilgisayarlarınıza ya da hdd’ye aktararak saklayabilirsiniz. Bu sayede telefonunuz her daim boş olacak ve depolama konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşamayacaksınız.

Arka Planda Yer Kaplayan Uygulamalar

Bazı uygulamaların boyutları küçük gibi görünse de ön belleği inanılmaz bir şekilde kaplıyor ve cihazlarınızın ısınmasına sebebiyet veriyor. Ön bellek yoğunluğuna sebebiyet veren uygulamalar varsa ve kullanmak zorunda değilseniz mutlaka silmenizi tavsiye ediyoruz. Hem cihazlarınızı aşırı yoruyor hem de işlevsellik konusunda yetersiz kalıyorlar.

Bu detayı da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz ve emin olun depolama alanı konusunda da büyük bir alan kazanmış olacaksınız. Dilerseniz son yönteme de göz atalım ve program desteği ile birlikte nasıl bir çözüm elde edebileceğinize yine birlikte bakmış olalım.

Clean Master

Şu an için sektörün en popüler uygulamalarından bir tanesi ve rakipleri ile kıyasladığımızda işlevsel bir yapı olduğunu da görebiliyoruz. Virüs korumasının yanı sıra cihazlarınızı yoran ve gereksiz alan kaplayan çerezleri de bir tek tuş ile silmenize yardımcı oluyor. Bellek dolu hatası ile karşı karşıya geldiğiniz takdirde sizler de Clean Master uygulamasından faydalanabilir ve az önce de ifade ettiğimiz gibi bir tek tık ile temizleme işlemini yerine getirebilirsiniz.

Kullanımı gayet kolay ve ücretsiz olması da bu programı bir adım daha öne taşıyor. Elbette sektörde buna benzer ve hatta yarışabilecek seviyede olan çok fazla program var ancak Clean Master, sahip olduğu ara yüz ve kullanım kolaylığı sayesinde bir adım daha önde yer alıyor diyebiliriz.

Clean Master, çerez ve ön belleğin temizlenmesinin yanı sıra cihazlarınızı çok fazla yoran ya da cihazlarınıza zarar veren yazılımları da anlık olarak sizlere şikayet ediyor ve eğer isterseniz silebileceğini söylüyor. Aslında telefonlarınızın verimliliğini arttırmak ve yine bu cihazlarda boş alan yaratmak adına muazzam bir uygulama. Zaten kullanıcı yorumlarını incelediğinizde bunu daha net bir şekilde görebilecek ve bizimle aynı düşüncelere sahip olacaksınız. Rakiplerine kıyasla daha az yer kapladığını da hatırlatmak isteriz ve bu da hafızaya ihtiyacı olan akıllı telefon kullanıcıları için en önemli unsurlardan bir tanesi olacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu