Mobil

Akıllı Cihazlarda IMEI Sorgulama

Akıllı Cihazlarda IMEI Sorgulama

Büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan akıllı telefonlar, gün geçtikçe daha da fazla alıcı ile buluşuyor. Ancak pahalı fiyarları nedeni ile en ufak bir dikkatsizlik sonucu bir hırsızlık olayıyla karşı karşıya bulabilirsiniz kendinizi. İşte bu durumu engellemek içim, ilk telefonun üretiminden bu yana, tüm telefonların bir seri numarası oluşturulmuş. Ve bu gibi hırsızlık olaylarında cihazın seri numarasını yani diğer bir deyişle IMEI kodunu kullanarak cihazımızın bulunması daha kolay bir hale geliyor. Peki, birçok kişinin bilmediği akıllı cihazlarda IMEI sorgulama nasıl yapılıyor?

imei sorgulama nasil yapilir

İlk yöntem olarak, çoğu telefonun batarya kısmında IMEI kodunun bulunduğunu söyleyebiliriz. Telefonunuzu kapatıp bataryasını çıkararak IMEI kodunu öğrenebilirsiniz. Ancak ne yazık ki her telefonun bataryasında IMEI kodu yazmıyor. Böylesi bi durumda IMEI kodunuzu öğrenebilmeniz için alternatif bir yöntem daha var. Bu yöntemde ise yapmanız gereken şey öncelikle, telefonunuzun tuş takımını açmanız. Tuş takımını açtıktan sonra *#06# yi tuşlayarak IMEI kodunuzu öğrenebilirsiniz. Şayet bu numaraları yazdığınızda IMEI kodu ekranda belirmemiş ise, *#06# ‘yi tuşladıktan sonra arama tuşuna bastığınız zaman IMEI kodunuz mutlaka ekranda çıkacaktır.

IMEI kodunuzu öğrendikten sonra hemen bir kenara not alırsanız, telefonunuzun çalınması durumunda anında müdahale ile cihazınıza daha kolay ulaşabilirsiniz. IMEI kodu telefonunuzun seri numarası olarak kabul edilen 15 basamaklı bir rakamlar topluluğudur.

ibrahim BAL

Bilgisayar Mühendisliği lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Bilim, oyun, yazılım ve donanım uzmanı olup, güncel haberleri yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu