Mobil

Ağda Kayıtlı Değil Hatası [Kesin Çözüm]

“Ağda kayıtlı değil hatası” mobil kullanıcıların sıklıkla karşılaştığı ve ciddi anlamda can sıkıcı bir sorundur. Ağda kayıtlı değil hatası alındığında telefon neredeyse kullanılamaz hale gelmektedir ve iletişim kesilmektedir. Bu sebeple de bu hatanın oluşması kişileri büyük sıkıntılara sokmaktadır. Şimdi “Ağda kayıtlı değil ne demek” ve çözüm yöntemlerini sırayla inceleyelim.

Ağda Kayıtlı Değil Hatası Çözümü

Bu hata daha çok orijinal olmayan veya IMEI numarası kopyalanmış cihazlarda ortaya çıkmaktadır. Özellikle ikinci el telefon alımlarında rastlanan bu durum için güvenilir yerleri tercih etmek önleyici olmaktadır.

blank

Ağda Kayıtlı Değil Hatası: Ağ Operatörü Seçimi

Telefonun operatörünün yanlış seçilmiş olması veya anlık bir hatadan dolayı bu durum oluşabilmektedir. Bunu durumu düzeltmek telefonun tekrar kullanılır hale gelmesini ve “Ağda kayıtlı değil” hatasının giderilmesini sağlayacaktır. Bunun için hemen hemen her telefonda benzer olacak şekilde bir yöntem bulunmaktadır.

İlk olarak “Ayarlar” menüsüne girilerek buradan “Bağlantılar” bölümüne giriş yapılır. Ardından “Diğer Ağlar” ve altında yer alan “Mobil Ağlar” seçimi yapılarak “Ağ Operatörleri” bölümüne giriş sağlanır. Burada hizmet veren mobil operatörler listelenmektedir. Hizmet aldığınız mobil operatör hangisi ise onu seçmeniz gerekmektedir. Seçiminiz yaptıktan sonra 10-15 dakika gibi bir süre sonra telefonun eski haline gelmesi gerekmektedir. Eğer herhangi bir değişiklik olmaz ise telefonu yeniden başlatmak gerekebilir.

Ağda Kayıtlı Değil Hatası: IMEI Kontrolü

Mobil operatör seçimi yöntemi işe yaramazsa bu yöntem denenebilir. Bunun için öncelikle *#06# tuşlaması yapılarak telefonunun IMEI numarası öğrenilmelidir. Ardından E-Devlet uygulamasına giriş yapılır, IMEI sorgulaması yapılmalıdır. Çünkü sizin telefonunuza ait olan IMEI numarası kopyalanmış olabilir ve bu durumda “Ağda kayıtlı değil” hatasına sebep olmaktadır. Eğer IMEI numarası kopyalanmış ise durumu gerekli mercilere bildirerek telefonunuzun tekrar çalışır hale gelmesin sağlanır.

Ağda Kayıtlı Değil: Sim Kart Hatası

Sim Kartınız yerinden oynamış olabilir yada sim kart devre dışı kalmış olabilir. Telefonu kapatarak sim kartı çıkarın ve yerine doğru bir şeklide yerleştirin. Arkadaşınızın sim kartını deneyerek sorunun kaynağını öğrenebilirsiniz. Ayrıca operatör değişikliği yapılması yada hattın yasal sahibi tarafından sim kartın yenilenmesi durumunda, eski sim kart devre dışı kalır ve Ağda kayıtlı değil hatası alırsınız.

Ağda Kayıtlı Değil Hatası: Flashlama

Flashlama, root yetkisi olan Android telefonlar için yapılabilecek bir işlemdir ve oldukça fazla teknik bilgi gerektirmektedir. Bu sebeple bu yöntemin kesinlikle uzman bir kişi tarafından yapılması gerekmektedir. Bu yöntem ile telefon üzerinden çalışan işletim sistemi yeniden kurulur ve hata sistemden kaynaklı bir sorunsa giderilmiş olur.

Ağda kayıtlı değil hatasına sebep olan başka bir unsurda operatör kaynaklı sorunlardır. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da meydana gelen depremde cep telefonları neredeyse iptal oldu ve alt yapı eksikliği bariz bir şekilde hissedilmiştir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

4 Yorum

  1. flashlamadan kastın stock rom yüklemek ise root yetkisi gerektirmez aksine telefonda root yetkisi var ise ve bundan ötürü sorunlardan dolayı telefonu temizlemenin bir yoludur. “Bu yöntem ile telefon üzerinden çalışan işletim sistemi yeniden kurulur ve hata sistemden kaynaklı bir sorunsa giderilmiş olur” yani telefon sistemini yeniden kurmak için root yetkisi he güzel iş brom devam et bloglamaya.

    1. doğru diyon bilader. özellikle telefonculara güvenmiycen tamir için verdiğin telefonun başka parçasını söker sana veriyor.gir akşam gel sabah gel deyip milleti oyalar dolandirir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu