Yazılım

Adobe Flash Player Nedir? Nasıl Etkinleştirilir?

Adobe flash player etkinleştirme işleminin nasıl yapılacağına göz atacağız ancak bunun öncesinde dilerseniz Flash Player’ın ne olduğuna ve ne işe yaradığına bakalım…

Bilgisayar kullanıcısı iseniz eğer bu programın bilgisayarlarınızda mutlaka yer alması gerekiyor. Reklamların, müziklerin ve oyunların sorunsuz bir şekilde çalışması ve ekranlarınıza yansıtılması için bu programa mutlaka ihtiyacınız vardır. İlgili dosyaları oynatmak için programın güncel ve etkinleştirilmiş olması gerekiyor, aksi takdirde video oynatmada problem yaşayacaksınız ve zaten sistem tarafından uyarılacaksınız.

Adobe Systems tarafından geliştirilen bu program, az önce de dile getirdiğimiz gibi bilgisayar kullanıcılarının olmazsa olmazlarından bir tanesi ve tarayıcılarınız ile uyumlu olduğunu da belirtmek gerekiyor. Elbette bunun için etkinleştirme işlemini de yapmanız gerekiyor ve yine bahsettiğimiz gibi güncelleme konusunda da dikkatli davranmalısınız.

Internet Explorer Kullanıcıları

Adobe Flash Player etkinleştirme işlemi için her tarayıcıda farklı bir yol izlemeniz gerekiyor. Internet Explorer kullanıcısı isseniz eğer yapmanız gereken şey oldukça basit. Sağ üst köşede yer alan ayarlar butonuna tıkladıktan sonra eklentileri yönet sekmesine ulaşmanız gerekiyor ve hemen ardından Shockwave Flash Object’e tıklayın. Etkinleştirme işlemi tamamlanacaktır. Tarayıcınızı kapatıp açtığınız takdirde süreç tamamlanmış olacak ve sorunsuz bir şekilde video oynatabileceksiniz.

blank

Chrome Kullanıcıları

Chrome kullanıyorsanız eğer izlemeniz gereken yol biraz daha farklı ve dilerseniz bu süreci de hep birlikte inceleyelim. Adres çubuğuna geldikten sonra ”chrome://settings/content/flash” yazın ve Enter tuşuna basın. Bu sekme üzerinden Adobe Flash Player’ı etkinleştirebileceğiniz gibi aynı zamanda devre dışı da bırakabiliyorsunuz. Chrome, an itibarıyla en çok kullanılan ve tercih edilen tarayıcılardan bir tanesi ve haliyle en fazla soru da bu tarayıcı üzerinden geliyor. Etkinleştirme işlemini tamamladıktan sonra tarayıcınızı bir kez açıp kapatmanız yeterli olacaktır. Sorun buna rağmen devam ediyorsa güncelleme ile ilgili denetlemeleri kontrol etmenizde fayda var. Henüz güncelleme yapılmamışsa eski sürüm de sorun yaratabiliyor.

Firefox Kullanıcıları

Firefox da yine en çok tercih edilen tarayıcılardan bir tanesi ve özellikle hızlı sörfü tercih edenler genellikle bu tarayıcıyı kullanıyor. Etkinleştirme işlemi için yapmanız gereken şey ise ayarlar menüsünden Addons’a ulaşmak ve sonrasında eklentiler menüsü üzerinden Shockwave Flash’ı etkinleştirmek olacaktır. Bu menü üzerinden etkinleştirme işlemini sorunsuz bir şekilde yapabileceğiniz gibi aynı zamanda devre dışı bırakma işlemini de yine kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Etkinleştirme işlemlerinden önce bir uyarımız olacaktır. Öncelikli olarak güncellemeleri takip edin çünkü birçok kullanıcı bu konuda hata yapabiliyor ve otomatik güncellemeleri kapattığı için bu durumdan faydalanamıyor. Güncelleme yapılmayan Flash Player sağlıklı bir şekilde hizmet veremeyecek ve sorun çıkartacaktır. Güncelleme yaptıktan sonra etkinleştirme işlemini gerçekleştirebilir ve sonrasında bilgisayarlarınızı sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu