Mobil

Yeni alınan Telefon Kaç Saat Şarj Edilir?

Biraz eskiye gidince, yeni aldığımız telefonları ilk etapta günlerce şarj ettiğimizi hatırlıyor olacağız. Şimdilerde yeni dönem teknolojisi gündeme damga vurmuş durumda ve artık eski alışkanlıklarımızdan yavaş yavaş vazgeçiyoruz. Yeni alınan telefon kaç saat şarj edilir sorusuna yanıt vereceğiz ve sizleri şaşırtacak birtakım bilgilere ulaşacaksınız.

Artık eskisi gibi günlerce şarj etme işlemi tarihe karıştı. Akıllı telefonları uzunca bir süre şarj etmeniz gerekmiyor ve birçok markada bu durum geçerlidir. Tabii hiç şarj etmeyeceğiz demiyoruz ancak süreler eskiye kıyasla biraz daha kısaldı ve bununla ilgili yapılan bazı yarılar da var. Gelin hep birlikte bu uyarılara da göz atmış olalım.

Yeni alınan Telefon Kaç Saat Şarj Edilir?

1. Üst düzey bir performans ve verimlilik elde etmek istiyorsanız eğer en az 6 saatlik ilk şarj süresi yeterli olacaktır. Yeni dönem teknolojisinin avantajı ise bu şarj süresine riayet etmeseniz dahi telefonun zarara görmeyecek olmasıdır. Eski usul telefonlarda şarj edilmediği takdirde pil performansı düşebiliyordu ancak yeni nesil akıllı telefonlarda şarj etmeseniz dahi herhangi bir olumsuz durum ya da sorun karşınıza çıkmayacaktır. Eğer sabırlı davranabilirseniz 6 saat boyunca şarj etmenizi tabii ki tavsiye ediyor olacağız.

2. Yan sanayi ürünler ve şarj kabloları, cihazlarınızın pil ömrünü azaltacak ve hatta donanımsal olarak da sıkıntı yaşamanıza sebebiyet verecektir. Kutu içerisinden çıkan şarj aletlerini ve yine orijinal ürünleri kullanmalısınız. Aksi takdirde verimlilik düşecek ve bir süre sonra telefonlarınızdaki yavaşlığı ve hassasiyet düşüklüğünü sizler de fark ediyor olacaksınız.

yeni-alinan-telefon-kac-saat-sarj-edilir

3. Şarjın tamamen bitmesini beklemeyin. Tam aksine, %10 civarında şarja takın. Akıllı cihazların büyük bir kısmında bu doğrultuda uyarı alıyorsunuz ve bildirim gönderiliyor. Uzun süredir devam eden yanlış bir algı var ve şarj tam bitmeden telefon şarja takılmaz diyenler de oluyor. Yeni dönem teknolojisinde böyle bir şey söz konusu değil. Şarjınız azaldığında yeniden şarja takabilirsiniz ve bataryalarınız için bu durum daha sağlıklı ve doğru bir hamle olacaktır.

4. Aşırı ısınma sorununu göz ardı etmeyin. Telefonlarınız şarjda iken bir miktar ısınma meydana geliyor ve bu yüzden güneş ışığı alan ya da aşırı sıcak ortamlarda şarj etmemenizi tavsiye ediyoruz. Isınma arttığı an batarya patlayabiliyor ve bunun örneklerini de sosyal medyada çok sık görüyoruz. Aşırı ısınma problemi varsa eğer servisiniz ile görüşebilir ve bu konuda yardım alabilirsiniz. Bu durum genellikle orijinal olmayan bataryalarda gerçekleşiyor ve kullanıcı hatası olarak tanımlanıyor.

5.Lityum iyon pil seçimi yapmaya özen gösterin. Telefonunuzun şarjı dolduğunda uzun süre prizde kalmasında bir sorun yoktur. Bu piller şarjı doğrudan kesiyor ve prizde kalsa dahi şarj almıyor. Ancak farklı pil modellerinde telefonu uzun süre şarjda tutmak tabii ki bataryaya büyük ölçüde zarar verecek ve performansı da yine olumsuz etkileyecektir.

6. Pil ya da batarya ile ilgili bilmeniz gereken bazı detaylara yer vermeye çalıştık. Yeni telefon aldığınızda kutu içerisindeki kullanım kılavuzuna mutlaka göz atın. Şarj süresi ve kullanımda nasıl şarj edilmesi gerektiği gibi bazı detaylar da bu kılavuzda yer alıyor olacaktır.

7. Doğru kullanım sağlandığı ve gerekli hassasiyet gösterildiği takdirde pil ömrü her geçen gün biraz daha artacak ve sizler de performans elde edeceksiniz. Bu konuda yapmak istediğimiz uyarılar bu şekilde ve merak ettikleriniz olursa yine site içerisindeki benzer yazılara da göz atabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu