Yazılım

Windows Ekran Görüntüsü Kayıt Etme

Windows Ekran Görüntüsü Kayıt Etme

Windows’a sahip olan bilgisayarlarda ekran görüntüsünü, resim ya da video olarak kayıt etmek isteyenler için yazımızda kısaca açıklayacağız.

Windows işletim sisteminde açtığımız sayfa ve uygulamaların ekran görüntüsünü kayıt etme ihtiyacı duymaktayız. Windows 8 yüklü olan bir bilgisayarda ekran görüntüsünü almak için, Windows tuşu + PrintScreen tuşlarına aynı anda basmamız durumunda ekran görüntüsünü fotoğraf olarak kayıt ederiz.

Ekran görüntüsünü video şeklinde kayıt etmek istersek yazılımlar kullanmamız gerekiyor. Bu yazılımlar ekranda yaptığımız bütün hareketleri video olarak kayıt etme özelliğine sahiptir.

Sesli ve görüntülü yapılan bu kayıtları, avi ya da benzeri bir formatta kayıt altına alabiliyoruz. İnternette bu tür yazılımlardan yüzlerce bulmak mümkün. Yazılımları ücretsiz  olarak indirip kullanabilirsiniz. Fakat gelişmiş özelliklere sahip olan versiyonlar için ödeme yapmak gerekiyor.

Bu yazılımlardan bir tanesi de Windows’ta ekran görüntüsü almak için CamStudio isimli ücretsiz uygulamayı kullanabilirsiniz. CamStudio ile ister ekranın tamamını, isterseniz de ekranın bir kısmını kayıt edebilirsiniz. Bu uygulamayı camstudio org adresinden ücretsiz olarak indirilebilirsiniz. Yazılımı bilgisayara kurunca karşımıza basit ama kullanışlı bir arayüz ile çıkıyor. Arayüzde bulunan kırmızı renkli kayıt tuşuna bastığınızda ekran görüntüsü alınmaya başlıyor.

Hakan İÇER

Yazılım Mühendisliği lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Bilim, oyun ve yazılım uzmanı olup, güncel haberleri yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu