Mobil

WhatsApp Otomatik İndirme kapatma [Kesin Çözüm]

Ülkemizde kullanılan akıllı telefonlar wifi üstünden iletişim sağlandığında ciddi anlamda sorunlar yaşanmazken mobil internet kullanıldığında birçok kişinin bütçesinde hatırı sayılır fatura rakamları karşısına çıkmaktadır. Oldukça pahalı olan mobil internetin özellikle WhatsApp gibi iletişim programlarında video ve resim paylaşımı devreye girdiğinde çok kısa sürede bittiği bilinen bir gerçek. Bu konuda yaşanan otomatik dosya indirme sorunu ile karşılaşmak istemiyorsanız mutlaka yazımızdaki uygulamaları deneyin.

İphone İçin Otomatik Dosya İndirme Özelliğini Nasıl Kapatılır?

WhatsApp kullanıcıların birbiriyle iletişimde bulunduğu anlarda karşı tarafın wifi üstünden size birtakım videolar göndermesi durumunda otomatik indirme özelliği devreye gireceğinden dolayı mobil kota çok kısa bir süre içinde bitebilir. Oldukça büyük boyutlarda kayıt yapabilen cep telefonları günümüzde 10 dakikalık videoları bile bir kaç gigabayt boyutunda kayıt edebilmektedir. WhatsApp’ın parçalayarak da olsa göndermiş olduğu videoların ve resimlerin toplamı bazen internet kotasını bitirecek seviyelere ulaşmaktadır. Bu sorunla karşılaşan birçok kullanıcı WhatsApp’taki otomatik dosya indirme özelliğini devre dışı bırakmaya çalışmaktadır. Bunun için yapılması gereken ilk şey işletim sistemine göre doğru olan yönergeleri takip etmektir. iPhone kullanıcılarının ayarlar ve veri kullanımı seçeneğini aktifleştirmesi gerekmektedir. Windows işletim sistemi kullanan cep telefonu sahipleri de ayarlar, sohbet ve aramalar, medyayı otomatik indir sekmesini “asla” şeklinde değiştirmesi otomatik indirmeyi devre dışı bırakmak için yeterli olacaktır.

blank

Android Telefonlar İçin Otomatik İndirme Kapatma

En yaygın olarak kullanılan işletim sistemi olan Android telefonlarda otomatik indirme kapatma işlemini yapabilmeniz için WhatsApp’ın ayarlar ve veri kullanımı seçeneğini aktifleştirmeniz gerekiyor. Veri kullanımı seçeneği aktif hale geldikten sonra karşınıza çıkan menüde yer alan üç farklı tercihi iyi incelemelisiniz. Bunlarda mobil veri kullanırken, Wifi’ye bağlanırken, dolaşımdayken, seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçeneklere tıkladığınızda karşınıza dosya formatları çıkacaktır. Burada yer alan fotoğraflar, ses, videolar, belgeler tercihlerinden sizin indirilmesini istemediklerinize tik atmanız gerekmektedir. Bu işlemlerin neticesinde sizin tercihlerinize göre sadece Wifi’ye bağlıyken otomatik olarak indirme başlayacak veya bütün indirme formatlarında size sorulduktan sonra manuel indirme gerçekleştirilecektir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu