Sosyal Medya

WhatsApp Bildirim Sesini Değiştirme Nasıl Yapılır?

WhatsApp’tan gelen bildirim sesini değiştirmek, telefonun kendisinden ya da WhatsApp ayarlarından yapılabilmektedir. Ayrıca kullanılan işletim sistemi de ses ayarlarının nereden yapılması gerektiğini etkiler. Bu nedenle WhatsApp bildirim seslerini değiştirirken telefonun durumu göz önüne alınmalıdır. Bu sayede doğru şekilde ses ayarları değiştirilebilir.

WhatsApp Üzerinden Bildirim Sesi Değiştirme

WhatsApp uygulamasını kullanarak bildirim seslerini değiştirmek için kişilerin öncelikle telefonlarında yüklü uygulamaya giriş yapmaları gerekmektedir. WhatsApp uygulamasına giriş yapılmasının ardından sağ üst köşede bulunan ‘…’ simgesine tıklanmalıdır. Bu üç nokta simgesinden ayarlara ve engellenen kişiler gibi gizlilik içeren bölümlere giriş yapılabilmektedir. Üç nokta  simgesini kullanarak ‘Ayarlar’ menüsüne, buradan da ‘Bildirim Ayarları’ kısmına giriş yapmanız gerekmektedir.

Bildirim ayarlarından ses ayarlarını ‘Açık’ olarak değiştirmelisiniz. Sesler menüsünden bir ses seçmeniz gerekir. Burada kişiye özel ses atama seçeneği bulunmamaktadır. Uygulamanın tamamından gelen seslerin tümü için tek ses atayabilirsiniz. Buradan seçtiğiniz sesi işaretleyerek WhatsApp bildirim sesinizi değiştirmiş olursunuz. Bu işlemden sonra telefonunuzun sesini bir defa açık kapatmanız yeterlidir.

blank

Telefonun Kendisinden Bildirim Sesi Değiştirme

Telefon üzerinden WhatsApp bildirim sesi değiştirmek için, Ayarlar kısmını kullanmanız gerekmektedir. Ayarlar bölümünden ‘Ses Ayarları’ seçeneğini işaretlemelisiniz. Ses ayarlarından ‘Bildirim Sesi Ayarları’ bölümünü seçmelisiniz. Bu ayar menüsünden seçeceğiniz ses WhatsApp ve Facebook gibi platformlardan gelen tüm sesleri kapsar. Bu şekilde telefonunuzda bulunan tüm uygulamalardan gelecek bildirimlerin sesi aynı olacaktır.

Windows 8.1 Kullanıcıları İçin WhatsApp Bildirim Sesi Değiştirme

Windows 8.1 telefonlarda WhatsApp sesi değişikliği, diğer telefonlardan farklı şekilde yapılmaktadır. Bu telefonlarda sürüm 3 üzerinde bir sürüme sahip olunması durumunda telefonlar, farklı şekillerde ayarlar ve zil sesleri menülerine girer.

Bu telefonlar için WhatsApp bildirim sesi değişikliği Ayarlar menüsünden yapılmaktadır. buradan Sistem seçeneğine tıklanmalıdır. Ekrana gelecek sistem  menüleri arasından Bildirimler ve Hareketler seçeneğine girilmelidir. Burada telefona yüklü tüm uygulamalara ait ayarlar yapılabilmektedir. Bu ayarlar içerisinden WhatsApp seçilmeli, ardından bildirim seslerine tıklanmalıdır. Burada bildirim seslerini tamamen kapatabilir, açabilir ya da değiştirebilirsiniz. Yapacağınız tüm değişiklikler sadece WhatsApp uygulaması için geçerli olacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu