Bilgisayar

USB Flash Bellek Açılmıyor!

Flash bellek ve bilgisayarlarınız arasında herhangi bir bağlantı kuramıyor ya da bağlantı kurduğunuz halde flash bellek açılmıyor gibi bir hata alıyorsanız eğer, virüs kaynaklı bir sorundan söz etmek mümkün olacaktır. Birçok farklı dosyayı bilgisayarlarımıza aktarmak adına yardım aldığımız küçük depolama birimleri sayesinde fayda sağlamak çok daha mümkün hale geliyor ve flash bellek desteği ile birlikte depolama ve aktarım sorununu da kısa süre içerisinde çözümleyebiliyoruz.

Flash belleği bilgisayara taktığınızda karşınıza birçok farklı sorun çıkabilir ve bu yazımızda da o sorunlardan bir tanesine göz atacağız. Flash bellek açılmıyor kaynaklı sorunun asıl nedeni, az önce de ifade ettiğimiz gibi virüslerdir. Peki ama bu sorunu nasıl çözeceğiz? Dilerseniz madde madde göz atalım ve detayları da hep birlikte görmüş olalım.

blank

Flash Bellek Açılmıyor Sorunu Çözüm Yolları:

1. Usb bellek içerisindeki dosyalarınızı yedeklemenizi tavsiye ediyoruz. Bunu farklı bir bilgisayar kullanarak yerine getirebilirsiniz. Her ihtimale karşı dosyaları yedeklemek emin olun çok daha sağlıklı olacaktır ve yaşanacak kayıplar doğrultusunda yedeklerinizden faydalanabilirsiniz.

2. Yedekleme işlemi tamamlandıktan hemen sonra biçimlendirme süreci başlayacaktır. Usb belleğinizi biçimlendirmek ya da formatlamak oldukça kolay ve bu sayede var olan virüslerden de kısa süre içerisinde kurtulmuş olacağız. Peki yeterli mi? Elbette hayır. Usb belleğiniz bilgisayara takılı iken yapmanız gereken işlemler aşağıdaki gibidir:

3. Combofix ile birlikte bilgisayarınızı detaylı bir şekilde taramanız gerekiyor. Eğer bir virüs söz konusu ise program gerekli uyarıyı verecek ve ne yapmanız gerektiğini de sizlere aktaracaktır. Combofix, piyasadaki en etkili virüs programlarından bir tanesidir ve bizim tavsiyemiz de bu programdan yana olacaktır. Eğer dilerseniz güvendiğiniz farklı bir ant virüs programından da yardım alabilirsiniz.

4. Bu işlemi sorunsuz bir şekilde yerine getirdiğiniz takdirde hem flash bellek hem de bilgisayarınız virüslerden temizlenmiş olacaktır ve aslında sorunu da çözümlemiş oluyoruz. Bildiğiniz gibi flash bellekleri yeteri kadar kontrol etmiyor ve dosya aktarımında da virüs programı kullanmıyoruz. Virüslerin en kolay bulaştığı cihazlardan bir tanesidir ve bu cihazlarda yer alan virüs, bilgisayar ile bağlantı kurulduğu an bu cihazlara da aktarılacaktır.

5. Yukarıda bahsi geçen format ve temizleme işlemini eksiksiz bir şekilde yerine getirdikten sonra bilgisayarlarınızı yeniden başlatın ve flash belleği bir kez daha bilgisayara takın. Sorunun çözümlendiğini göreceksiniz ve artık gönül rahatlığı ile dosya aktarımı yapabilirsiniz. Burada önemli bir husustan bahsetmek istiyoruz. Dosya aktarımında virüs programı mutlaka aktif olmalıdır ve herhangi bir sorun durumunda sizleri de detaylı bir şekilde bilgilendirecek ve uyarı verecektir.

6. Flash bellek ve bilgisayar ilişkisinde yaşanacak sorunlarda en önemli etken ve hatta tek nedenin virüs olduğunu daha önce de belirttik ve virüs temizleme programları sayesinde bu sorunu çözümleyebiliyorsunuz. Eğer flash bellek giriş noktasında bir hata varsa ve bu bölge hasar görmüş ise, sorun, donanımsal bir problem olarak karşınıza çıkacaktır. Burada bireysel olarak üretebileceğiniz bir çözüm ne yazık ki bulunmuyor. Garantisi devam ediyorsa eğer servis desteği alabilir ya da özel servisler ile irtibata geçerek konu hakkında yardım alabilirsiniz.

Depolama aygıtı olarak kullandığımız flash bellekler, zaman zaman bu tür sorunlar yaşatabiliyor ancak endişe etmenize gerek yok ve yukarıda bahsi geçen adımları takip ettiğinizde sizler de bu sorundan kurtuluyorsunuz. Doğru kullanım ile birlikte sorunları ve riski en aza indirgemek mümkün ve bunun için anti virüs programlarının cihazlarınızda her daim aktif olması öneriliyor.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu