Sosyal Medya

Tumblr Nedir?

Sosyal ağları incelemeye devam ediyoruz. Tumblr nedir? Sorusuna sizler de bu makale ile birlikte yanıt bulacaksınız… 2007 yılında projelendirile ve kısa süre içersinde hayata geçirilen güçlü ve popüler bir sosyal ağ olan Tumblr, Z Kuşağının yakından takip ettiği gerçek bir blog sistemi ya da paneli olarak da tanımlanabiliyor.

Hayata geçirildikten yalnızca 2 hafta gibi kısa bir süre sonra 100.000’den fazla insana ulaştığı bilgisini de vermek gerekiyor. Sizle de bu sosyal ağ ile birlikte sesinizi kısa süre içerisinde aha fazla insana daha güçlü bir şekilde duyurma şansı elde ediyorsunuz. Dijital dünyadayız ve bu tür gelişmeleri takip etmek zorundayız.

Tumblr nedir sorusuna yanıt verdikten sonra dilerseniz bu sosyal ağın geçmişine de hep birlikte göz atalım. Şimdilerde birçok insanın Tumblr hesabı var ancak sizler henüz bu ağa dahil olmamış olabilirsiniz. Makalenin sonuna geldiğimizde bu ağı daha yakından tanımış olacak ve üyelik için harekete geçeceksiniz.

Tumblr Tarihi:

2012 yılına kadar herhangi bir reklam kampanyasından bahsetmek söz konusu değil ancak bu tarihten sonra büyük bir reklam kampanyası ile hem yatırım aldı hem de adını çok daha güçlü bir şekilde duyurdu diyebiliriz. Adidas ile yapılan iş birliği sayesinde Tumblr ismi gerçek bir markaya dönüştü ve sayısız insana ulaşması da daha kolay bir hal aldı.

blank

Tumblr ile ilgili çok fazla eleştiri olduğunu da hatırlatmak gerekiyor ve blog tarzı bir oluşum olduğu için Twitter’ı taklit ettiği söylendi ancak incelediğinizde ve üyeliklerinizi tamamladığınızda sizler de bunun doğru bir benzetme olmadığını daha net bir şekilde göreceksiniz.

Tumblr Neler Sunuyor?

  • Gerçek bir kişisel blog sunuyor diyebiliriz. Twitter ile kıyaslanması gerçekten çok saçma çünkü Tumblr bu konuda bir adım daha önde ve daha detaylı bilgiler içeriyor. Yapacağınız sunumlarda da bir adım öndesiniz ve bunu üye olup kullanmaya başladığınızda daha net bir şekilde göreceksiniz.
  • Ücretsiz olması da en büyük avantajlarından bir tanesidir ve yine blog içerisinde de herhangi bir ödeme yapmanıza gerek kalmıyor.
  • Tema kullanımında özgürsünüz ve sizler de kendinize özgü bir tema ile birlikte yine kendinizi daha kusursuz bir şekilde ifade etme şansı buluyorsunuz.
  • Yükleme işleminde de gayet işlevsel bir sosyal ağ karşımıza çıkıyor. Bilgisayarınızdaki farklı dosyaları da kısa süre içerisinde aktarabiliyor ve paylaşımda bulunabiliyorsunuz.
  • Dil desteği konusunda da diğer uygulamalara kıyasla bir adım önde ve Türkçe olmak üzere yine birçok farklı dili de bünyesinde barındırmaya devam ediyor.
  • Masaüstü kullanımın yanı sıra mobil cihazlarınız ile de giriş yapabiliyor ve dilediğiniz an paylaşımda bulunabiliyorsunuz. Gerçek bir blog deneyimi için sizler de hemen şimdi adımlarınızı atabilirsiniz.

Tumblr Nasıl Üye Olurum?

tumblr.com bağlantısı üzerinden başla ve kaydol adımlarını takip ederek sizler de üyelik forumunu eksiksiz bir şekilde doldurabilirsiniz. Nasıl ki herhangi bir siteye üye olurken bazı kişisel bilgilerinizi paylaşıyorsunuz, Tumblr üyeliği için de aynı detaylar geçerlidir. Bilgilerinizi girdikten ve onay verdikten sonra bir mail alacaksınız ve aktivasyon sürecini bu sayede tamamlayabiliyorsunuz.

Tebrikler artık sizin de bir kişisel bloğunuz var ve incelediğinizde bu kişisel bloğu dilediğiniz gibi düzenleyebildiğinizi ve hatta çok ekstra bilgiler ile de donatabildiğinizi göreceksiniz. Şimdi dilerseniz Tumblr ile neler yapabileceğinize de hep birlikte göz atalım ve merak edilen konulardan bir diğerine değinmiş olalım.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu