Mobil

Telefonla Araç Takibi Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonların ortaya çıkması ile birlikte artık sadece birbirimizle haberleşmek ve eğlenceli vakit geçirmek için telefonların kullanımına son verip hayatımızın her alanını kolaylaştıran ve pratik çözümler sunan uygulamaları kullanmaya da başladı. Android ya da iOS işletim sistemine sahip akıllı telefon ve tabletlerle artık kişiler çok kolay bir şekilde telefonla araç takibi yapabiliyorlar. İşletmelerin kendi araçlarının takibini yapması, kişilerin başkasına emanet bıraktığı ya da teslim ettiği arabaların nerede olduğunu görüntülemesi bu tür cihazlarla mümkün oluyor. TrackR Bravo adı verilen cihaz ve cihazın izlediği yöntem sayesinde kişilerin araçlarını istedikleri şekilde takip etmesi mümkün oluyor.

blank

Evcil Hayvanlar ve Kişiler de Takip Edilebilir Mi?

Arabalarda kullanımı sırasında sadece bir cihazın takip edilmek istenen araç üzerinde bulundurulması ile takip eyleminin yapılmasını sağlayan bu cihazların aynı zamanda evcil hayvanlara ve kişilere de konularak bunların takibinin yapılması sağlanabiliyor. Kişi takibi denince ilk akla gelen hukuki sonuçlar doğurabilecek sebepler yerine akıl hastalığına sahip kişilerin yerinin bulunması, çocukların ve bebeklerin üzerine yerleştirilerek olası kötü sonuçlar karşısında çözüm üretilmesi için telefonla kişi takibi ve hayvan takibi de yapılabiliyor.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Çok basit bir düzenek üzerine kurulmuş olan sistem Crowd GPS adı verilen teknikle kullanılmaya hazır hale geliyor. Takip yapılmasını sağlayan cihazlarda yer alan id bilgileri ile telefonlara konum bilgisini GPS sistemi üzerinden ulaştıran araç takibi cihazları rahat ve kolay bir kullanım sağlıyor. TrackR adını taşıyan çok küçük bir cihazı temin ederek kullanıcıların bunun üzerindeki tek tuşu kullanıp telefonla bağlantının kurulmasını sağlayabiliyor. Kullanıcıların bundan sonra tek yapması gereken ise satın alınan cihazın telefonla eşleşmesini sağlayacak olan cihazın market uygulamasını indirmek oluyor. TrackR Lost Tracker isimli uygulamayı indirdikten sonra cihazla bağlantıyı kurup araç ya da kişi takibinin yapılması sağlanabiliyor. Şekil ve boyut itibarıyla küçük, şık bir tasarıma sahip olduğunda kişilere ya da araçlara takılacak cihazları rahatlıkla kullanabilmek de mümkündür. Hatta araçların anahtarlığı olarak bile bu cihazların kullanılması mümkün olabilir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu