Mobil

Telefondaki Virüsleri Temizleme [Kesin Çözüm]

Akıllı telefon kullanıcılarının sayısı her geçen gün biraz daha artıyor ve gündelik hayatlarımızın büyük bir bölümünü de bu cihazlar ile geçiriyoruz. Bu yazımızda sizlere telefondaki virüsleri temizleme işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Bildiğiniz gibi indirdiğiniz birçok uygulama cihazlarınıza zarar veriyor ve erişim engeli ile birlikte cihaz içerisine sızma şansı elde ediyorlar. Zararlı yazılımlardan korunmak ne yazık ki her zaman mümkün olmuyor ve bir süre sonra cihazlarınızın zarar görmeye başladığını fark ediyorsunuz. Anti virüs ve destekleyici programlar ile birlikte bir kalkan oluşturabilirsiniz ancak bu engeli aşmayı başaran zararlı yazılımlar da mevcut. Dikkatli olmakta fayda var ve orijinal yazılımlar dışında herhangi bir yazılımı da indirmemenizi tavsiye ediyoruz.

Anti-Virüs Programları

Google Play mağazalarını ziyaret ederseniz eğer bu bağlamda hizmet veren sayısız uygulamanın olduğunu sizler de görebileceksiniz. Bu uygulamaların asıl amacı telefonlarınızı zararlı yazılımlara karşı korumak ve aksi bir durumda sizlere gerekli bilgilendirmeyi yapmaktır. Ücretsiz olarak hizmet veren programların yanı sıra belli bir ücret karşılığında hizmet alabileceğiniz programlar da mevcuttur. Bu uygulamalar ile birlikte dilediğiniz her an virüs taraması yapabilir ve onayınız ile birlikte telefonlarınızı temizleyebilirsiniz. Emin olun bu temizlik telefonlarınızın geleceği adına da büyük bir önem taşıyor ve cihazlarınızı bir şekilde koruma altına alıyor. Virüs programlarının yanı sıra farklı bir yöntem ile de temizleme sürecini tamamlayabiliyorsunuz. Dilerseniz bu sürecin nasıl işlediğine de yine hep birlikte göz atalım.

blank

Dosya Yöneticisinde Bulunan Dosyaların Taranması Mümkün

Gün içerisinde sık sık indirme işlemi yapıyoruz. Bu indirmeler genellikle oyu uygulama ve film şeklindeki dosyalar oluyor. Peki ama güvenilir olduğuna emin misiniz? Virüslerin, dosya kaynaklı olduğunu düşünüyor ve bu sorunu çözünme kavuşturmak istiyorsanız eğer çok özel bir yöntem sunacağız ve bu yöntem sayesinde sizler de sorunun ana kaynağına ulaşabilecek ve daha da önemlisi çözüm üretebileceksiniz.

Yapılan araştırmalar, cihazlara bulaşan virüsün genellikle dosya indirme kaynaklı olduğunu gösteriyor ve son dönemde bu sayının arttığını da görebiliyoruz. Aşağıda bahsi geçen adımları hatasız bir şekilde takip edip uyguladığınız takdirde bu sorun çözülecektir. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden uygulamaya geçelim.

  • Cep telefonlarınızı usb aracılığı ile bir bilgisayara bağlamanız gerekiyor. Bunun için basit bir kablo yeterli olacaktır. Bu arada unutmadan belirtmek gerekiyor, telefonlarınızı bağlayacağınız bilgisayarda lisanslı bir virüs programının olması gerekiyor.
  • Bağlanma işlemi gerçekleştikten sonra eğer dosya kaynaklı bir virüs söz konusu ise virüs programı gerekli uyarıyı verecek ve temizlemeniz için sizleri bilgilendirecektir. Herhangi bir eylem gerçekleştirilmediği takdirde taramayı manuel olarak yapabilirsiniz ve tarama başladıktan sonra eğer varsa virüs tespit edilecektir.
  • Zaman kaybı yaşamamak için yalnızca telefon dosyalarını taratmanızı tavsiye ediyoruz. İlgili dosyalaya sağ tıklayarak taramayı başlat demeniz yeterli olacaktır.

Bahsi geçen yöntem bir hayli popüler ve sonuç almanız da daha kolay olacaktır. Eğer dilerseniz telefonlarınıza virüs programı indirerek de tarama işlemi yapabilirsiniz ve bu konuda sizlere yardımcı olacak çok sayıda alternatif program olduğunu da belirtmek gerekiyor ve zaten Google Play mağazalarına giriş yaptığınızda bunu sizler de daha net bir şekilde göreceksiniz. Ücretli uygulamaların yanı sıra hiçbir ücret ödemeden download edebileceğiniz virüs programları da mevcut ve seçim yaparak indirme işlemini başlatabilirsiniz. Bu programların telefonlarınızda yer alması, indireceğiniz her uygulamanın kontrol edilmesi anlamına geliyor ve cihazınızın sağlığı açısından da büyük bir önem taşıyor diyebiliriz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu