Mobil

Telefonda Konferans Nasıl Yapılır?

“Konferans Görüşme” Nedir?

Akıllı telefonlarınız, bilgisayarlarınız, tabletleriniz ve bu bağlamda hizmet veren birçok uygulama aracılığı ile 1’den fazla kişi ile yapacağınız görüşmelere konferans görüşme adı verilmektedir. Günümüz teknolojisi sayesinde bu tür kolaylıklar karşımıza çıkıyor ve özellikle iş hayatındaki kişiler için çok önemli bir avantaj ve artı değer olduğunu düşünüyoruz. Bu görüşme biçimini destekleyen telefonlara baktığımızda, Android ve ios işletim sistemini barındıran tüm cihazların bu konuda hizmet verdiklerini görebiliyoruz. Windows Phone ile de konferans görüşme gerçekleştirebilirsiniz.

Bu ayrıcalık sayesinde toplantılarınızı dijital ortamda yapabilir ve paylaşımda bulunabilirsiniz. Görüşme esnasında dosya paylaşımı gibi bir avantaj da karşımıza çıkıyor ve yalnızca iş dünyası için değil, eğitim dünyası için de önemli bir detay olduğunu belirtmekte fayda var.

Konferans görüşmelerde operatörünüze bağlı olarak, konferansa katılacak kişi sayısında da bir sınırlama söz konusudur. Bu durum Avea ve Vodafone kullanıcıları için 5 kişi olarak belirlenmiş durumda, Turkcell kullanıcıları ise 6 kişiye kadar çıkabiliyor. Burada önemli bir detay var ve o detaydan da bahsetmek istiyoruz… 5 ve 6 kişilik limitler, görüşmeyi başlatan kişiler için geçerlidir. Eğer daha kalabalık bir görüşme yapmak istiyorsanız, davet ettiğiniz kişilerden yardım isteyebilirsiniz. Bu kişiler de 5 ya da 6 olmak üzere kişi davet edebiliyor ve bu sayede dilediğiniz sayıya kolayca ulaşabiliyorsunuz. Şimdi dilerseniz konferans görüşme nasıl başlatılır ve nasıl yapılır gibi sorulara da hep birlikte yanıt bulmaya çalışalım…

blank

Telefonda Konferans Görüşmesi Nasıl Yapılır?

  • Konuşma yapmak istediğiniz kişiyi arayarak süreci başlatabilirsiniz.
  • Karşı taraf telefonu açtıktan sonra arama ekranına giriş yapın ve burada yer alan ‘’Kişi-Çağrı Ekle’’ butonuna tıklayın.
  • Eklemek istediğiniz kişiyi, arama yaparak saniyeler içerisinde bulabilirsiniz ve ilgili ismi bulduktan sonra onay verip arama butonuna basmanız gerekiyor.
  • Karşı taraf telefonu açtıktan sonra konferans ekle butonunu kullanarak davetinizi tamamlayabiliyorsunuz.
  • Daha fazla kişi eklemek istiyorsanız eğer yukarıdaki adımları takip etmeniz ve onay vermeniz yeterli olacaktır. Yazımızın başında da dile getirdiğimiz gibi konuşmada yer alan kişiler de yeni kişileri davet edebilir ve aynı süreci izlemek zorundadırlar.

Telefonda konferans görüşmesi için yukarıda bahsi geçen seçenekler telefonunuzda yer almıyor olabilir çünkü bazı modellerde bu süreç daha farklı bir şekilde işliyor. Dilerseniz bir diğer alternatife de hep birlikte göz atalım…

  • İlgili kişiyi aradıktan sonra arma ekranına giriş yapmanız gerekiyor.
  • Davet etmek istediğiniz kişinin numarasını tuşlayıp arama yapın ve ‘’3’’ü tuşlayın.
  • Konferansa eklemek istediğiniz diğer kişiler için de yukarıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Konferans Görüşme için Güzel Bir Alternatif: Whatsapp

Whatsapp uygulamasını kullanarak da konferans görüşme gerçekleştirebiliyorsunuz. İzlemeniz gereken adımlar ise oldukça basit. Konuşma yapacağınız kişi ile whatsapp ekranı üzerinden görüntülü konuşma başlatarak ilk adımı atabilirsiniz. Sağ üst kısımda yer alan ‘’Kişi Ekle’’ butonuna tıkladığınızda görüşmeye yeni bir kişi daha ekleyebiliyorsunuz. Whatsapp, sunduğu bu avantaj ile birlikte çok daha kullanışlı ve özel bir hale geldi ancak şu an için konferans görüşme kişi sayısı 4 ile sınırlı ve henüz arttırılmış değil.

Ses ve görüntü kalitesi konusunda sorun yaşamak istemiyorsanız eğer internet bağlantınızın güçlü olması gerekiyor ve kişi sayısı arttıkça ne yazık ki kalite de düşüyor. Whatsapp konferans görüşme ile ilgili geliştirmeler ve güncellemeler hali hazırda devam ediyor ve yakın gelecekte bu eylemin çok daha kusursuz bir hal alacağını düşünüyoruz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu