Ana sayfa Mobil Telefon Çekmiyor ve Şebeke Sorunları

Telefon Çekmiyor ve Şebeke Sorunları

0

Cep telefonu kullanıcıların en çok başına gelen sorunlardan bir tanesi de “Cep telefonum çekmiyor” dur. En çok ihtiyaç duyduğunuz anlarda şebeke yok sorunu bizleri sinir krizlerine sokmaktadır. Bunun temel sorunlarını ve çözüm yollarını sizlerle paylaştık.

Günümüzde mobil operatörler sinyal kalitesi her yeri kapsadığını söylese de günlük hayatta bulunduğumuz yerlere göre şebeke sorunları ile karşılaşabiliyoruz. Bu sorunun en temel nedeni; bağlı olduğunuz operatörün baz istasyonlarının yetersiz kalmasıdır. Yine de eski günlerdeki gibi dağlara taşlara çıkıp şebeke aramıyoruz artık…

Telefon ekranında operatör sinyal çubuğu yok, Mesaj gönderilemiyor, Arama yapılamıyor, internet mobil veri kullanılamıyor ise aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Telefon Neden Çekmiyor?

1.Telefon sim kartı tanınmamış olabilir veya sim kartı telefona yanlış şekilde takılmış olabilirsiniz. Operatör sinyal çubuklarını sağ üst köşeden kontrol edin. Telefon sim kartı görmüyorsa ekranda “Sim Yok” ifadesini görürsünüz. Bu durumda sim kartı veya sim kart yuvasını kontrol edin. Başka bir telefona takarak sorunun hangisinde olduğunu anlayabilirsiniz.

2.Telefon ayarlarından şebeke ile bağlantısı kesilmiş olabilir. Ayarlar > Uçak modu kısmının pasif konumda olduğunu kontrol edin.

3.Ayarlar kısmından şebekenin 3G veya 4.5G seçenekleri sinyal kalitesini ve hızını etkileyebilir.

4.Şebeke modu ayarlarını kontrol edin. Ayarlar > Bağlantı > Diğer ağlar > Mobil ağlar > Şebeke modu

5.Şebeke türü seçim ayarlarını değiştirin.  LTE ( 4.5G) / GSM / WCDMA seçeneklerini veya sadece GSM seçeneğini kullanın.

6.Batarya gücünün zayıf olması şebeke sorunu yaşatabiliyor. Telefonda başka bir batarya deneyebilirsiniz.

7.Kullanmakta olduğunuz operatörün uygulamasını indirip, 4.5G ayarlarını kapatarak 3G seçeneğini aktif ediniz.

8.Telefonunu yeniden başlatmak sorunu çözmeye yardımcı olabilir.

9.Telefon elinizden düşmüş ise fiziksel olarak sorun olabilir. Servise veya telefon tamircisine giderek yardım alabilirsiniz.

En çok kullanılan Samsung, Huawei, Xiaomi, LG gibi markarda Telefon çekmiyor ya da Telefonda şebeke yok gibi sorulara yanıt vermeye çalıştık. Yaşadığınız sorunları aşağıda yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here