Mobil

Cep Telefonum Çekmiyor? Telefon Şebeke Sorunu Nasıl Yapılır?

2020 yılında cep telefonu kullanıcıların en çok başına gelen sorunlardan bir tanesi de “Cep telefonum çekmiyor” sorunudur. En çok ihtiyaç duyduğunuz anlarda telefon şebeke sorunu bizleri sinir krizlerine sokmaktadır. Bunun temel sorunlarını ve çözüm yollarını sizlerle paylaştık.

Günümüzde mobil operatörler sinyal kalitesi her yeri kapsadığını söylese de günlük hayatta bulunduğumuz yerlere göre şebeke sorunları ile karşılaşabiliyoruz. Bu sorunun en temel nedeni; bağlı olduğunuz operatörün baz istasyonlarının yetersiz kalmasıdır. Yine de eski günlerdeki gibi dağlara taşlara çıkıp şebeke aramıyoruz artık…

Telefon ekranında operatör sinyal çubuğu yok, mesaj gönderilemiyor, arama yapılamıyor, internet mobil veri kullanılamıyor ise aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

blank

Telefon Neden Çekmiyor?

1. Telefon sim kartı tanınmamış olabilir veya sim kartı telefona yanlış şekilde takılmış olabilirsiniz.

Operatör sinyal çubuklarını sağ üst köşeden kontrol edin. Telefon sim kartı görmüyorsa ekranda “Sim Yok” ifadesini görürsünüz. Bu durumda sim kartı veya sim kart yuvasını kontrol edin. Başka bir telefona takarak sorunun hangisinde olduğunu anlayabilirsiniz.

2. Telefon ayarlarından şebeke ile bağlantısı kesilmiş olabilir. Ayarlar > Uçak modu kısmının pasif konumda olduğunu kontrol edin.

3. Ayarlar kısmından şebekenin 3G veya 4.5G seçenekleri sinyal kalitesini ve hızını etkileyebilir.

4. Şebeke modu ayarlarını kontrol edin. Ayarlar > Bağlantı > Diğer ağlar > Mobil ağlar > Şebeke modu

5. Şebeke türü seçim ayarlarını değiştirin.  LTE ( 4.5G) / GSM / WCDMA seçeneklerini veya sadece GSM seçeneğini kullanın.

6.Batarya gücünün zayıf olması şebeke sorunu yaşatabiliyor. Telefonda başka bir batarya deneyebilirsiniz.

7. Kullanmakta olduğunuz operatörün uygulamasını indirip, 4.5G ayarlarını kapatarak 3G seçeneğini aktif ediniz.

8. Telefonunu yeniden başlatmak sorunu çözmeye yardımcı olabilir.

9. Telefon elinizden düşmüş ise fiziksel olarak sorun olabilir. Servise veya telefon tamircisine giderek yardım alabilirsiniz.

Bu yazıda telefon çekmiyor ve telefon şebeke sorunlarının nasıl yapılacağına yer verilmiştir. Genellikle Samsung, Huawei, Xiaomi, LG gibi markarda oluşan sorunların çözüm yöntemlerini yukarıda belirtilen adımları yapmanıza rağmen devam ediyorsa kesinlikle teknik servisle irtibat kurun. Telefon çekme sorununda farklı yöntemleri aşağıda bizimle paylaşabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

14 Yorum

 1. Xioami redmi not 6 pro şebeke berbat E olarak gozukuyor cekmiyor internet donarak giriyor baska telefonlar yaninda aynı sebeke full bu berbat

 2. Musab a katılıyorum aynı sıkıntı bende de mevcut.almayin aldirtmayin. Kanser eder adamı.kapali alanda internet yok.sokakta bı nebze iyi.hattim Turkcell Eskişehir de yaşıyorum

 3. Xiaomi resmi note 4 x kullanıyorum 2 adet ikisininde süreli şebekesi kesiliyor kesinlikle kullanmayın algidim yerde alakadar olmuyor ne yapacağımızı şaşırdık kesinlikle tavsiye etmem

 4. 2 yıldır kaç tane telefon görüşmem yarım kaldı. Kaç tanesinde kesintili konuştum. Sorun meğerse ayarlardan kaynaklanıyormuş. Sayenizde öğrenip düzelttim. Şu anda full çekiyor. Size çok teşekkür ediyorum.

 5. Gm 5 plus ne rezil bir anten board’ina sahip telefon cekiyor problem yok ama bağlanmaya geldiğimiz zaman tek seferde bağlanana massalah allahtan Apple’in Cihazlarında çok kronik hata olmuyor beni yıldırdı GM

 6. Samsun s9+ sebeke sorunu yaşıyor ben bunu manüel yaptığım halde şebeke sorunu veriyor aramalarda kesinti oluyor ve ınternette sorun veriyor

 7. telefon casper her zaman şebeke fuldu ama şimdi
  şebeke çekmiyorarama yapıyorum internet giremiyorum
  hat turkcell bazen geliyor ama yinede gidiyor çok az süre gelip gidiyor

 8. Telefonum hattı en iyi çekecek yerlerde bile çekmiyor telefonum redmi4a hattım BİMcell

 9. 1 aydan beri retmi not 7 kullanıyorum sebeke sorunu var
  Diger telefonlar ful cekiyor ama bu telefonda sebeke gelip
  Gelip gidiyo bazan hiç cekmiyo turkceel hat kullanıyorum
  Anlayacaginiz üzere verdiğim paraya yazik

 10. İkame ettiğim mevki yüksek olmasına rağmen sinyal sorunu var, kendi sesin gidiyor ama karşı tarafın sesi gelmiyor,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu