Oyun

Online Oyunlarda Ping Düşürme

Online oyun tutkunları için faydalı bir yazı olacağını düşünüyoruz ve “Online oyunlarda ping düşürme” başlığı altında Lol ve Cs Go gibi tutkunu olduğunuz oyunları nasıl daha rahat ve keyifli bir şekilde oynayabileceğinize değineceğiz. Ping sorununun çok farklı nedenleri olabilir ve aşağıda madde madde bahsedeceğimiz adımları doğru bir şekilde uyguladığınızda bu sorunu çözüme kavuşturmanız da mümkün hale gelecektir.

Ping sorunu ile birlikte görsellik de geri plana atılıyor ve oyundaki yavaşlamalar ne yazık ki oyun konforunu olumsuz etkiliyor. Online oyun tutkunları bu konudan şikayetçi ancak merak etmeyin bu sorunu kısa bir süre içerisinde çözeceksiniz.

Online Oyunlarda Ping Düşürme

  • İnternetinizi kullanan uygulamalar olabilir mi? Arka planda çalışan uygulamalar en büyük sorunlardan bir tanesi ve ping probleminin kahramanı diyebiliriz. Ağı kullanan uygulamaları kapatmanızı tavsiye ediyoruz ve oyuna olan etkisini de kısa süre içerisinde fark edeceksiniz.
  • Bir evde 3 kişinin aynı interneti kullandığını varsayalım. Hakkınız olan internet 2 kişiye daha paylaştırılıyor ve bu da online oyun esnasında ping problemini de beraberinde getiriyor. Mümkünse interneti tek başınıza kullanmaya özen gösterin çünkü farklı kullanıcılar ile paylaştığınızda ping sorununu çözmeniz mümkün olmayacaktır.
  • İnterneti 1’den fazla kişi ile paylaşmak zorunda iseniz eğer kişilerin Download yapmasını engelleyin ya da rica edebilirsiniz. Bununla birlikte çok etkili bir yöntem olan Ethernet kablosu aracılığı ile bağlantı da ping sorununu ortadan kaldıracak ve daha konforlu bir oyun sunacaktır.

blank

  • Windows+R kombinasyonu ile birlikte komut ekranına ulaşın ve cmd yazdıktan sonra enter’e basın. Açılan konsola sırası ile ipconfig ve ipconfig/flushdns yazın. Her komut tamamlandıktan sonra enter tuşuna basmanız gerekiyor.
  • Ping sorununu çözüme kavuşturmak ve düşürmek için yapılabilecek şeylerden bir tanesi de açık sekmeleri kapatmak olacaktır. Boş sayfa dahi açsanız internetinizi paylaşmış oluyorsunuz ve bu da ping sorununu beraberinde getiriyor.
  • Son olarak aktif bir şekilde çalışan güvenlik programlarını ve özellikle antivirüs programlarını da kapatmanız gerekiyor.

Ping Nedir?

Bilgisayarınız ve karşı sunucu arasında yapılan bir veri alış verişi durumu söz konusu ve bu alışverişin süresine de “Ping” adını veriyoruz. Gamer’ler bu terimi çok sık duyuyorlar ve onların haz etmediği bir detay olduğunu da belirtmek isteriz. Ping sorunu varsa eğer oyun içerisindeki karakter çok daha yavaş adımlarla ilerleyecek ya da sizler ateş ettiğinizi düşünürken bir anda vurulduğunuzu fark edeceksiniz. Bahsettiklerimiz oyun konforunu elbette düşürüyor ve bu da büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Ping’i düşürmek için yapabileceğiniz bazı detayları siz değerli oyun severler ile paylaştık ve bu detayları göz önünde bulundurarak hareket ettiğiniz takdirde sizler de online oyunlardan çok daha fazla keyif alacaksınız.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu