Blog

Microsoft Edge Tarayıcıda Sekme Ön İzleme Nasıl Kapatılır?

Microsoft’un Windows 10 işletim sistemi ile birçok noktada değişikliğe gittiğini ve yeni işletim sisteminde birçok konuda yeni özelliklerin kullanıcılarına sunulmaya başlandığını biliyoruz. Çok daha kullanışlı hale gelen yeni işletim sistemiyle beraber kullanıcılara sunulan en büyük yeniliklerden birisi de aslında internet tarayıcısı. Zira Microsoft’un en eski tarayıcılarından biri olarak bilinen İnternet Explorer tarayıcı Windows 10 ile beraber isim değiştirmişti. Yeni işletim sistemi ile isim değiştiren tarayıcının artık yeni nesil tarayıcılar arasında yer almaya başladığını da söylemek gerekiyor. Oldukça beğeni kazanan ve hız testlerinde de rakiplerini bir bir geride bırakan tarayıcı da kullanılan bazı özellikler ise kullanıcılar tarafından pek de tercih edilmiyor. Bu özellikler arasında en rahatsızlık duyulanlarından birisi de tarayıcının sekme geçişlerinde ön izleme ekranı göstermesi. Bu durumda kullanıcılar sekme geçişlerinde yanlış ekrana tıklama gibi sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor. Durumun farkında olan Microsoft ise bir ayrıcalık olarak sunulan bu özelliğin kapatılması için de yine yetkiyi kullanıcılara vermiş durumda. Zira bazı ayarlar yaparak tarayıcı üzerinden ön izleme sekme bölümünü de rahatlıkla kapatabiliyorsunuz. Tarayıcı üzerinde ayarları kullanarak bu işlemi nasıl yapacağımıza daha detaylı göz atalım.

  • Bu işlem için kayıt defterinden bir özelliği kapatmamız gerekecek. Bunun için öncelikle çalıştır penceresini açıyoruz. Arıdan ise çalıştır penceresinin içerisine “regedit” yazarak kayıt defterini görüntülememiz gerekiyor.

microsoft-edge

  • Kayıt defteri ekranını açtıktan sonra ise “HKEY_CURRENT_USER \ SOFTWARE \ Classes \ Local Settings \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ AppContainer \ Depolama \ Software \ microsoft.microsoftedge_8wekyb3d8bbwe \ MicrosoftEdge \ TabbedBrowsing” dosya yolunu açıyoruz. Son olarak faremizin sağ tuşuna basıp yeni deyip ardından ise dosyanın adını TabPeekEnabled olarak belirliyoruz. İşlem bu kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu