Donanım

Klavye Nedir? Klavye Çeşitleri neler?

Klavye, üzerindeki harf, rakam ve semboller ile bilgisayara komut girişi sağlayan harici bir donanımdır. Bilgisayar temelde klavye tuşlarında bulunan karekterler ile kumanda edilir. Klavyeler üzerindeki karekterlerin diziliş sırasına göre Q Klavye ve F Klavye olmak üzere iki çeşittir.

Klavye Yapısı ve Çalışması

Klavye üzerinde bulunan tuşlar aracılığı ile bilgisayara sinyal göndererek kontrol etmemize yarayan harici donanım birimidir. Klavye içerisinde basit bir mikroişlemci ve bellek bulunmaktadır. Herhangi bir tuşa basıldığında bu mikroişlemci sinyali hex kodları ile bilgisayara gönderir. Tuş bırakıldığında aynı şekilde bilgisayara hex kodu gönderilir. PC ile Klavye arasında sinyal tek yönlü değildir.

Q Klavye: İngilizce konuşulan ülkeler başta olmak üzere dünyada en çok kullanılan klavyedir. Üzerindeki harf yerleşimi İngilizce diline göre dizayn edilmiştir. Ülkemizde de en çok Q Klavye kullanılmaktadır.

F Klavye: Genellikle resmi dairelerde kullanılan ve Türkçe için geliştirilen klavye türüdür. Aslında daha önce daktilo için tasarlanan dizilim zamanla klavye’ye aktarılmıştır. Türkçede kullanılan kelimelerin yoğunluğa göre geliştirilip tasarlanmıştır.

Klavye Çeşitleri

blank

Normal Klavyeler:  Ofiste, iş yerlerinde veya evlerde genel olarak kullanılan modeldir ve klavyelerin üzerinde harfler, rakamlar ve her klavyede bulunan fonksiyon tuşlarına sahiptir. Basit ve kolay kullanıma müsait bir yapıya sahiptirler.

blank

Multi Medya Klavye : Yukarıda açıklamasını yaptığımız normal klavyelerin biraz daha gelişmiş halidir. Üzerinde ek olarak multi medya tuşları ilave edilmiştir. Media player açma ve kapatma , ses açma veya kapatma, web tarayıcı kontrol tuşları gibi eklentiler mevcuttur.

blank

Optimum Klavye : Üzerinde bulunan her tuşun işlevi kolaylıkla değişebilir ve bu klavyeler oled displaylerden oluşmaktadır. Genellikle oyun kullanıcıları tarafından tercih edilir.

Klavye Parametlerileri Nelerdir ;

Klavye Bağlantı Noktası : Klavyeler bilgisayara Usb yada PS/2 portu ile bağlanır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu