Blog

Kesme İşareti Nasıl Yapılır?

Özel cümlelere gelen ekleri ayırmak için kullanılabileceği gibi çift (‘’) olarak kullanıldığında alıntı bildirimlerini de daha vurgulu bir şekilde ortaya koymak adına tercih edilen bir işarettir. Kesme işareti nasıl yapılır? Sorusuna detaylı bir şekilde yanıt vermeye çalışacağız.

Tırnak ya da üst virgül olarak da nitelendirilen bu sembolü günlük yazılarımızda da çok sık kullanıyoruz ve doğru bir Türkçe için de bu sembole her daim ihtiyacımız vardır. Şimdi dilerseniz nasıl yapılacağına hep birlikte göz atalım.

Kesme İşareti Nasıl Yapılır?

Karakter eşlem tablosu bu bağlamda en büyük yardımcımız olacaktır. Win+R kombinasyonu ie birlikte çalıştır penceresine geçiş yapıyoruz ve hemen sonrasında charmap komutunu yazıyoruz. Karakter eşlem tablosu karşımızda ve buradan yazı tipini Arial olarak belirliyoruz.

blank

Tırnak işaretinin Unicode karşılığına baktığımızda U+0022 olduğunu görebiliriz. Unicode’ye geçiş yapıp 0022 yazdığımız takdirde tırnak işareti ile karşı karşıya geleceğiz. Bu tablo her zaman için işimize yarıyor ve birçok sembole de yine bu tablo üzerinden daha kısa süre içerisinde erişim sağlamak mümkündür.

Ascii kod karşılığına baktığımızda ise Alt+0147 ile karşılaşıyoruz. Klavyede uygulayabilmek için izlememiz gereken yol ise Alt tuşluna basılı tutup aynı zamanda 0147’yi tuşlamak olacaktır. Ascii kod doğrultusunda tırnak işaretini bu şekilde sorunsuz oluşturabiliyoruz.

Tek tırnak işaretine ihtiyacınız varsa eğer bunun çok kolay bir yolu var ve shift ile birlikte 2 rakamına bastığınız takdirde tek tırnak işareti karşınıza çıkacaktır. Bu bazı klavyelerde farklılık gösterebilir ancak tırnak işaretini gördüğünüzde shift ile birlikte kullanmanız yeterli olacaktır.

Eğer iki tırnak şeklinde bir kullanım sağlamak istiyorsanız shift tuşu ile birlikte 2 tuşuna iki kez basmanız yeterli olacaktır Art arda bastığınızda çift tırnak sembolünün oluştuğunu göreceksiniz.

Kesme İşareti Kopyala: ( ‘ )

Uygulayabileceğiniz çok fazla yöntem var ancak son yöntem diğer alternatiflere kıyasla çok daha basit gibi görünüyor. Tüm bunlara rağmen sonuç elde edememiş olabilir ya da başarısız olmuş da olabilirsiniz. Kopyala yapıştır yöntemi imdadınıza yetişecektir ve sizler de dilediğiniz an ( ‘ ) kesme işaretini yada sembolü kopyalayıp herhangi bir yere yapıştırabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu