Blog

iPhone’da Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

iPhone’da Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

Akıllı telefonların hayatımızda yaygınlaşması ile beraber bütün bilgilerimiz artık bu cihazlarda depolanmaya başlandı. Özellikle de fotoğraf çekmek ve fotoğrafı saklamak için telefonu kullanmak ise yeni adet. Fakat dönem dönem bu akıllı telefonlarda sıkıntılar oluşmakta ve fotoğraflarda ortadan kaybolmaktadır.Böyle durumlarda panik yapmadan önce iPhone silinen fotoğrafları geri getirme yollarına iyice göz atmak, hepsini denemeden fotoğraflardan vazgeçmemek gerekir.

IOS 8 İle Gelen Özellik

iOS kullanıcıları bu konuda oldukça şanslı durumda. Özellikle eğer telefonda IOS 8 veya daha üstü bir işletim sistemi kullanılıyor ise iPhone müşterilerinin böyle bir konudan mağdur olduğunu bildiğinden dolayı bu iş bir çözüm getirme çalışmasına girdi. iPhone silinen fotoğraflar aslında cihaz içerisinde 30 boyunca kayıtlı tutuluyor. Bunun için iOS’ta bulunan photos uygulamasına göz atmak gerekiyor. Bu sekmede recently deleted (son silinenler) klasörü içerisinde yanlışla veya normal yoldan silinen 30 fotoğraf saklanıyor. Bu klasör içerisinde telefon içerisinde ki herhangi başka bir klasöre fotoğraflarınızı alabilirsiniz.

blank
iPhone’da Silinen Fotoğrafları Geri Getirme


iPhone’da Silinen Fotoğrafları Recently Deleted Özelliği ile Kurtarma

Recently deleted klasörü yalnızca telefon kullanıcısı tarafından silinen fotoğrafları kurtarabilir. Yani tamamen kaybolmuş fotoğraflar burada bulunmamaktadır. Aynı zamanda recently deleted klasöründen de silinen fotoğraflar tamamen silinmiş olur. Eğer kurtarmak istediğiniz bir fotoğrafınız varsa bu kararı 30 günden önce vermelisiniz. Zira 30 günü doldurması halinde fotoğraflar bu klasörden kalıcı olarak silinecektir. Aynı zamanda bu özellik bir ya da bir kaç fotoğrafın silinmesi konusunda geçerli olacaktır. Eğer bir yedekleme esnasında,yazılımsal bir problem ya da başka bir anormallik sebebi ile fotoğraflarınızı tüm albüm olarak kaybettiyseniz, fotoğraflar recently deleted programında bulunamaz.Uygulama

Uygulamayı kullanmak için öncelikle fotoğraflar uygulamasına girmek daha sonra ise son silinenler klasörünü ya da albümünü bulmak gerekir. Bundan sonra buradan istenilen fotoğraf telefon içerisinde ki klasörlere aktarılabilir.

Silinen Fotoğrafları Yedekleme İle Kurtarma

Genellikle bu tarz silinmiş fotoğraf ya da verilerin kurtarılması esnasında telefon yapımcıları her zaman kullanıcılara ilk olarak yedekleme yapıp yapmadıklarını sorarlar. Apple da aynı şekilde müşterilerine ilk olarak iCloud uygulaması ile yedekleme yapılıp yapılmadığını sormaktadır. Eğer yedekleme yapıldıysa bu oldukça faydalı olacaktır. Yedekleme fotoğraflar silinmeden önce yapıldıysa bu durumda fotoğrafların kurtarılma şansı vardır. Yedekleme aynı zamanda telefonun çalınması, kırılması, kaybolması ya da yeni cihaz alınması durumunda da verilerin kurtarılmasını sağlamaktadır.

blank
iPhone’da Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

iCloud Yedekleme İle Fotoğraflar Nasıl Geri Getirilir?

IOS kullanıcıların yedekleme esnasında yaşadığı sıkıntı ise iCloud’dan geri yükleme yapmak istedikleri zaman hangi fotoğrafların ya da verilerin yedekte bulunduğunu görememesidir. Özellikle de iOS cihazların yedekleme sırasında telefonun mevcut durumunu komple silmesi ve yerine yedeği yüklemesi sebebiyle telefonda hangi fotoğraflar yedekte var hangileri yok bunu iyi bilmek gerekir.

Aynı zamanda eğer yedekte olmayan fotoğraflar var ise bunları da bir kenara koymak isteyebilirsiniz. Peki, fotoğrafları görme şansınız yok mu? Bunun için ise iOS geliştiricileri Phone Rescue isimli bir uygulama geliştirmiştir. Bu uygulama Windows ya da Mac bilgisayarlara kurulmalı ve ardından telefon bilgisayara kablo ile bağlanmalıdır. Daha sonra ise uygulama açılır. Ekranda iTunes’dan kurtar seçeneği seçilerek ileri tuşuna basılır. Burada açılan menüde iTunes’de kayıtlı olan bütün yedekler sıralanacaktır. Bu yedeklerden istenilen yedek seçilir, burada istenirse bütün yedek yüklenebilir ya da telefon ve yedek arasında ki farklar cihaza aktarılabilir.

Aynı zamanda tüm yedek yerine sadece fotoğrafları seçmek eğer başka bir kayıp yoksa işlemi hızlandırmak amacıyla faydalı olacaktır. Eğer sadece fotoğrafları ve eksik olanları seçtiyseniz program bunların taramasını yapacak ve eksikleri ekrana getirecektir. Buradan istenilen görseller seçilerek direk bilgisayara ya da telefona aktarılabilir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu