Yazılım

iPhone Önbellek Temizleme işlemini nasıl yapacaksınız?

iPhone Önbellek Temizleme işlemini nasıl yapacaksınız?

iPhone kullanıcıları, yüklü uygulamaların önbellek dosyalarını silerek cihazınızda yer açabilirsiniz. Bu makalemizde iPhone önbellek temizleme işlemlerini kısaca sizlere açıklayacağız.

iPhone’a yüklenmiş olan uygulamalar zamanla önbellek dosya boyutları artmaya başlıyor. Bildiğiniz gibi iOS kapalı bir işletim sistemi olduğundan kullanıcıların sistem dosyalarına erişmesinde kısıtlamalar var.

Hal böyle olunca, önbellek dosyaları direk iPhone üzerinden silinemiyor.

Zamanla cihazınız iPhone önbellek temizleme yapılamadığı için hafıza doluyor!

Örnek vermek gerekirse, Facebook uygulaması App Store’dan ilk indirildiğinde 49 MB’lık bir yer kaplarken, facebook uygulamasını kullanıldıkça kapladığı depolama alanı 300-400 MB’a kadar artıyor. Bu yazımızda iPhone üzerinden direkt olarak silemediğiniz önbellek dosyalarının PC üzerinden nasıl sileceğinizi göstereceğiz.

Adım adım iPhone önbellek temizleme

  1. Macgo iPhone Cleaner isimli programını ücretsiz olarak PC’nize buradan indirin ve kurulumunu yapın.
  2. Kurulumunu yaptığınız Macgo iPhone Cleaner programını açın.
  3. iPhone’unu PC’ye bağlayın ve programın iPhone’u görmesini bekleyin.
  4. Macgo iPhone Cleaner programının açılışında “Scan Your iPhone” seçeneği karşınıza çıkacaktır. Cihazınızı bu seçeneğe tıklayarak taratın.
  5. Tarama işlemi bitince sonra sol tarafta uygulamaların önbellek dosyalarının ne kadar yer kapladığını ayrıntılı bir şekilde göreceksiniz. Bu kısımdan önbelleğini silmek istediğiniz uygulamaları seçiniz.
  6. Seçtikten sonra “Clean Your iPhone” seçeneğine tıklayınız. Bu işlemlerden sonra cihazınızda kullanımınıza göre yaklaşık 1 GB gibi önbellek dosya temizliği gerçekleşecek.

Son olarak telefonu yeniden başlatın.

Apple Randevu Nasıl Alınır?

Hakan İÇER

Yazılım Mühendisliği lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Bilim, oyun ve yazılım uzmanı olup, güncel haberleri yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu