Mobil

IPhone Hafıza Yükseltme Nasıl Yapılır?

iPhone hafıza yükseltme işlemi için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Ancak iPhone hafıza yükseltme için direkt olarak telefona SD kart takmak gibi bir yöntem mevcut değildir. Kullanılmayan dosyaların silinmesi veya ek depolama alanı yaratan sürücülerin kullanılması gibi yollar bulunmaktadır.

iPhone Belleğini Yükseltmek Mümkün Müdür?

iPhone bellek kapasitesini yükseltmek, diğer akıllı telefonların aksine mümkün değildir. Android akıllı telefonlarda bellek kapasitesini arttırmak amacı ile SD kart desteği alınmaktadır. Bu şekilde depolanabilir alan arttırılabilmektedir. Ancak iPhonelarda bu tarz bir eylem ile bellek yükseltmek desteklenmemektedir. Apple tarafından alınabilecek hizmetler içerisinde bellek yükseltme hizmeti bulunmamaktadır. Resmi olarak verilen bir hizmet olmadığı için gayri resmi kurumlarda da bu tarz bir hizmetin alınması tavsiye edilmemektedir. Her ne kadar iPhone bu eylemi desteklemiyor olsa da, bazı kullanıcılar bu yönteme başvurabilmektedirler ve bu ileride kalıcı hasarlara yol açabilmektedir.

iPhone Hafızası Nasıl Arttırılır?

iPhone depolama alanını arttırabilmek için izlenebilecek yollardan bir tanesi; dolu olan depolama alanında saklanan verileri silmektir. Özellikle düşük depolama alanına sahip bir iPhone’a sahip olunması durumunda; sık sık cihaz içerisinde kullanılmayan uygulamaların, fotoğrafların ve videoların silinmesi gereklidir. Bu şekilde yeni uygulamalara, fotoğraflara ve videolara yer açılabilmektedir.

iPhone’da depolama alanı dolmaya başladıkça, cihazın hızında da düşüş meydana gelmektedir. Ayrıca boş alan azaldıkça bununla ilgili uyarı bildirimi verilmektedir. Kullanılmayan uygulamaları boşalt özelliği sayesinde, iPhone hafızasındaki boş alanın arttırılabilmesi mümkün olmaktadır.

iPhone Cihazda Kullanılmayan Uygulamaları Silme

iPhone’da kullanılmayan uygulamaların otomatik olarak kaldırılabilmesi için kullanılan cihazın IOS 11 ve üzeri bir sürümde olması gerekmektedir.

  • IOS 11 ve üzeri cihazlarda öncelikle Ayarlar simgesine tıklayın,
  • Ardından menü içerisinden Genel seçeneğine dokunun,
  • iPhone saklama alanı sekmesine dokunun,
  • Karşınıza telefonda yüklü tüm uygulamalar ve kapladıkları yer çıkacaktır. Kullanmak istemediğiniz uygulamaları silebilirsiniz.

Kullanılmayan uygulamaların silinmesi ile beraber depolama alanında ne kadar yer açıldığı ekranda gözükmektedir. iPhone hafıza yükseltme işlemini bu yöntemle kolayca yapabilirsiniz.

iphone-hafiza-yukseltme

Kablosuz Harici Sabit Diskler İle iPhone Hafızası Yükseltilir Mi?

iPhone depolama alanı için kablosuz harici sabit diskler kullanılabilmektedir. Ancak her kablosuz harici sabit disk iPhone ile uyumlu değildir. Wi-Fi özelliği olan, kablosuz olmasının yanı sıra yüzlerce GB ve terabayt depolama alanı eklenebilmesini sağlayan harici sabit diskler; cihaz ile uyumlu olması durumunda oldukça avantajlıdır. Bu yüzden cihaz ile uyumlu olduğunu vaat eden yerlerden kablosuz harici sabit disk alınmalıdır.

iPhone Uyumlu Thumb Sürücüler ile Hafıza Yükseltilebilir Mi?

Thumb sürücüler ile iPhone belleğini yükseltebilmek mümkündür. Sürücü küçük olduğu kadar hafiftir de ve kullanımı kolaydır. Lightning portuna takılabilmektedir. 256 GB’a kadar ek depolama seçeneği elde edilebilmesini sağlamaktadır. Dosya değişimi yapabilmek amacı ile bilgisayara bağlanılabilmesi de mümkün olmaktadır. Dolayısı ile USB bağlantılarında herhangi bir problem yaşanmamaktadır.

iPhone Kılıfı İle Telefon Hafızası Arttırılabilir Mi?

Kılıf ile iPhone depolama alanını genişletebilmek mümkün olmaktadır. iPhone hafıza yükseltme işlemi yapmak isteyen kişiler hem uzun pil ömrü sağlayan hem de depolama alanını genişleten kılıflardan alabilmektedirler. Düşük model iPhone cihazları ile uyumlu olmayan bir kılıftır. 32 GB veya 64 GB ek depolama alanı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra %100 oranında pil ömrünü uzatmaktadır. Pil ömrünü uzatmayıp sadece depolama alanını genişleten kılıflar da bulunmaktadır. Bu kılıflar ise; 128 GB’a kadar depolama alanı sağlamaktadırlar.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu