Bilim

iPhone 6’lar artık prize takmadan şarj olacak!

iPhone 6’lar artık prize takmadan şarj olacak

ABD de bir teknoloji firması çevredeki radyo sinyalleri ve Wi-Fi sinyallerini kullanarak şarj eden kılıf yapmayı başardılar.

Kullandığınız akıllı telefonların yetmeyen pil ömürleri, farklı alternatif buluşlarla telafi edilmeya çalışılıyor. Bu konuda yeni bir proje de Nikola Technology isimli bir şirketten geldi. Daha geliştirilme aşamasında olan iPhone 6 kılıfı, çevresinde kaçan radyo sinyalleri üzerinden telefonu şarj edebiliyor.

Şuan sadece iPhone 6 için özel olarak geliştirilen bu kılıf, Telefondan çıkan Bluetooth, Wi-Fi ve LTE gibi RF sinyallerini toplayarak, bu sinyalleri doğru akıma çevirerek telefonun bataryasına iade ediyor. Bu sayede telefonun pil ömrünü yüzde 30‘a kadar uzatabiliyor. Kılıf henüz geliştirilme aşamasında.

Kılıf piyasaya 99 dolardan sunulacak.

ibrahim BAL

Bilgisayar Mühendisliği lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Bilim, oyun, yazılım ve donanım uzmanı olup, güncel haberleri yakından takip ediyor.

Bir Yorum

  1. Gunumuz teknolojisinde bunun mumkun olmadigini dusunuyorum. Cunku ortada fiziksel bir temas yok. Manyetik alan olusturarak yapilabilir ancak bu da o ortamda bulunan hem canlilar, hem de elektrononik cihazlar icin problem teskil eder. Yazilimsal olarak yapilabilir ancak bu tamamen telefonun cihaz tarafindan kandirilmasindan ibaret olur. Yani demek istedigim, telefon yazilimsal olarak sarj ediliyor olarak gorunebilir. Ancak somut anlamda sarz olabilecegini dusunmuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu