Mobil

iPhone 11 Performans Testi Sonuçları

10 Eylül’de gerçekleştirilen Apple özel etkinliği ile birlikte iphone 11 ile ilgili birçok detaylar gün yüzüne çıktı. iPhone 11 performans testi sonuçları fazlasıyla tatmin edici ve daha da önemlisi büyük bir heyecan uyandırıyor diye düşünüyoruz.

Geekbench testi ile birlikte kullanıcıları daha sağlıklı bir şekilde bilgilendiren firma, kendine fazlasıyla güveniyor ve test sonuçlarını öğrendiğinizde bu güvenin kaynağını sizler de daha net bir şekilde görmüş ve anlamış olacaksınız.

Ram kapasitesi ile ilgili büyük bir sır söz konusu idi ancak yakın zamanda tüm detayları öğrendik ve nasıl bir performans sergileyeceği de merak konusu haline geldi. Geekbench 4.4.1 testinde karşımıza çıkan ıphone 12.1 telefonunun, ıphone 11 olduğu söylentileri dolaşıyor ve hatta birçok uzmana göre bu kesin bilgi ve bize çok sayıda detay sunuyor.

Firma bunu çok sık yapıyor ve bir önceki testte de farklı bir model gibi gösterdiği telefonu kısa süre içerisinde piyasaya sürmüştü. Şimdi dilerseniz test sonuçlarını birlikte değerlendirelim ve detaylara göz atalım.

iPhone 11 Performans Testi Sonuçları

Tek çekirdek testi ile başlayalım ve bu test sonucunda 5145 puan aldığını görebiliyoruz. Çoklu çekirdek testinin sonuçlarını ele aldığımızda ise 11294 gibi bir rakam karşımıza çıkıyor. 6 çekirdekli A13 yonga seti ile hizmet verecek olan iphone 11, sınıfının en iyisi olmaya hazırlanıyor ve sonuçlar da bunu net bir şekilde ortaya koyuyor.

Iphone Xr ile bir kıyaslama yaptığımızda performans testine bağlı olarak %12’lik bir artış gözler önüne seriliyor ve bu da en önemli artılardan bir tanesidir. Geekbench skoru üzerinden bir değerlendirme yaptığımızda ise performans değişiminden bahsetmek ne yazık ki mümkün olmayacaktır.

blank

A13 yonga setini detaylı bir şekilde ele aldığımızda maksimum çalışma hızı gün yüzüne çıkıyor ve bu da 2.66 Ghz gibi bir değeri karşımıza çıkartıyor. A12 bionic çip ile kıyaslama yaptığımızda ise %7 gibi bir artış gözler önüne seriliyor. Bu frekansa erişmek, bazı yorumcular tarafından imkansız gibi değerlendiriliyor ve lanse ediliyordu ancak test sonuçları ile birlikte firma bunun mümkün olduğunu gözler önüne serdi.

Bildiğiniz gibi iphone 11 ile ilgili çok sayıda dedikodu dolaşıyordu ancak test sonuçlarını incelediğimizde bu dedikoduların büyük bir kısmının gerçeklik payı taşıdığını da görebiliyoruz. Doğrulanan detaylardan bir tanesi de 4Gb ram detayıdır. Xr ile kıyasladığımızda 1 Gb gibi bir artış söz konusu ve öyle zannediyoruz ki bu detay da kullanıcıları memnun edecek artı değerlerden bir tanesidir.

Bu detay bir diğer dedikoduyu da doğruluyor ve iphone 11 pro’nun daha yüksek ram ile karşımıza çıkacağını görebiliyoruz. Şimdilik tahminler 6gb yönünde ancak kesin bir bilgi olmadığını ve yalnızca basit bir fikir yürütme unsuru olduğunu da hatırlatmak gerekiyor.

Iphone 11 pro max ile ilgili detaylar henüz gün yüzüne çıkmış değil ve insanlar 11 modeli üzerinden bir değerlendirme yaparak geleceği görmeye çalışıyor. Yakın zamanda bu konuda da detaylı bir açıklama yapılacağını düşünüyoruz ancak şimdilik ıphone 11 ile yetinmemiz gerekiyor.

Apple markasının en önemli isimlerinden biri olan iphone, kullanıcıya daha işlevsel bir model sunabilmek ve hız sorununu çözebilmek adına önemli işlere imza atıyor. Test sonuçlarını detaylı bir şekilde ele aldığımızda bu sorunu ortadan kaldırmış olduklarını da net bir şekilde görebiliyoruz. Sizler de incelemelerinizi yaptığınızda bunu daha iyi anlayacak ve gövde gösterisi yaptıklarını fark edeceksiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu