Blog

En Popüler İnternet Tarayıcıları!

İnternet erişimini daha kolay hale getiren ve bir merdiven olarak tercih ettiğimiz internet tarayıcıları, zaman zaman hayat kurtarıyor. Piyasada şu an için aktif olarak hizmet veren çok sayıda tarayıcı var ancak aralarından birkaç tanesi ön plana çıkıyor ve hat hüküm sürüyor demek kesinlikle daha doğru olacaktır.

Dünyada en çok tercih edilen popüler internet tarayıcılarını muhtemelen sizler de çok iyi biliyor ve yakından tanıyorsunuz. Dilerseniz işleyişe ve bu isimlerin yeni dönemde neler yaptığına da hep birlikte göz atalım ve detaylı bilgi aktarmaya çalışalım.

1. Google Chrome

Pazarın en büyük ve en kıymetli isimlerinden bir tanesi olduğunu belirtmek gerekiyor. sunduğu ayrıcalıklar ve kullanıcı deneyimini bir adım daha öne taşıyan fırsatlar ile birlikte zirvede kalmayı fazlasıyla hak ediyor. Sizler de Chrome ile henüz tanışmadıysanız ücretsiz olarak indirme işlemini gerçekleştirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Pazarın %62’lik dilimi şu an için bu isme ait ve gerçekten muazzam bir oran olduğunu düşünüyoruz. Her geçen gün üye sayılarını biraz daha arttırıyor ve taleplere en iyi şekilde yanıt vermeyi başarıyorlar.  Kullanıcı memnuniyet üst düzey seviyede ve neden lider konumda olduklarını da daha iyi anlıyoruz.

internet-tarayicilari

2. Mozilla Firefox

Chrome ile birlikte kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen tarayıcılardan bir tanesi de Mozilla olarak biliniyor. Her ne kadar Chrome ile yarışacak seviyede olmasa da zaman zaman kullanıcı çekebiliyor ve bu sayıyı artırdıklarını da net bir şekilde görebiliyoruz.

Mozilla, şu an için listede ikinci sırada yer alıyor ancak onu yakından takip eden bir isim var ve yakın zamanda dengeler değişebilir. Kullanıcı deneyimini arttıracak çok sayıda artı değer taşıyor ancak hız konusunda biraz geri planda kaldıklarını söyleyebiliriz.

3. Edge

Microsoft tabanlı ve Abd merkezli tarayıcı olarak karşımıza çıkan Edge, bekleneni verebilmiş gibi değil ve ne yazık ki kullanıcı deneyimi yerlerde. Pazar payına baktığımızda ise %12 gibi bir değer karşımıza çıkıyor. Her ne kadar iyi bir rakam gibi görünse de eğer bu şekilde devam ederlerse yakın zamanda yerini kaptıracaktır.

Chromium tabanlı bir tarayıcı olduğunu da hatırlatmak gerekiyor ancak bir türlü bekleneni veremedi ve bu da endişe uyandırıyor. İnsanların chrome’yi terk edip bu tarayıcıyı tercih etmelerini elbette beklemiyoruz ancak fikir edinmeniz adına bu ismi de listeye dahil etmeyi tercih ettik.

4. Opera

Geçmiş yıllarda çok daha başarılı olduğunu söyleyebileceğimiz Opera, yeni dönem ile birlikte pazardaki hakimiyetini ve gücünü kaybetmiş gibi görünüyor. Chrome liderliği devam ederken Opera herhangi bir hamlede bulunmadı ve Edge, Mozilla gibi isimlerin gerisine düştü. Hali hazırda birçok internet kullanıcısı Opera’ytı tercih ediyor ancak bu şekilde devam ettikleri sürece ne yazık ki sektörde çok fazla barınamazlar.

Tercih edebileceğiniz tarayıcı listesine daha birçok farklı isim dahil edilebilir ancak şu an için pazarda söz sahibi olan ve zaten birçoklarımızın da tercih ettiği isimler bu şekildedir. Chrome gerçekten güzel işler yapıyor ve uzun süredir de bu piyasanın hakimi konumunda. İncelemelerinizi yaptığınızda sizler de ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız ve gerçekten özel bir tarayıcı olduğunu fark edeceksiniz.

5. Yandex

Rusya’nın en büyük arama motoru Yandex, ülkemizde de en çok tercih edilen arama motorları arasında yer almaktadır.

6. Safari

Apple tarafından geliştirilen ve 2003 yılında Mac OS X Panther ile dünyaya geldi ve 2007 yılında da iPhone telefonlara entegre edilmesi ile birlikte mobil sürümüne yer verildi.

7. Vivaldi

Bu tarayıcı ismini duymamış olabilirsiniz fakat dünyada en çok kullanılan tarayıcılar arasında yer almaktadır. Popüler Opera tarayıcısının eski CEO’su Jon Stephenson von Tetzchner tarafından geliştirilmiştir.

Burada yer alan internet tarayıcıları arasından tercihlerinizi yapabilirsiniz ya da piyasada aktif olarak hizmet vermeye devam eden diğer tarayıcı seçeneklerini de mercek altına alabilirsiniz. Her biri ücretsiz olarak hizmet veriyor ve bu alanda daha fazla pay sahibi olabilmek adına güncellemeler de hız kesmeden devam ediyor.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu