Sosyal Medya

Instagram Arşiv Nerede ve Nasıl Girebiliriz?

Instagram’ın arşiv özelliği kullanıcılar için birçok avantaj sağlamaktadır. Çoğu Instagram kullanıcısı arşiv uygulamasını bilmediği için bu özelliklerden yararlanamamaktadır. Bu nedenle kullanıcıların çoğunluğu Instagram arşiv nerede ve nasıl girebiliriz sorusunu sormaktadır.

Instagram Arşiv Özelliği Nedir?

Instagram kullanıcıları bazı fotoğraflarının profillerinde görülmesini istememektedir. Bu konuda Instagram’ın arşiv özelliği devreye girmektedir. Kullanıcılar, bu özelliği kullanarak görülmesini istemedikleri fotoğrafları arşive atabiliyorlar ve daha sonra yayınlamak isterlerse arşivden tekrar alarak yayınlayabiliyorlar.

Bu uygulama sayesinde yorum ve beğeniler de kaybolmuyor. Bu uygulama özellikle Instagram kullanımına ara verenler için ideal bir çözüm olmaktadır. Bu özellik özellikle hikayeleri otomatik olarak arşivleme yaptığından herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmıyor. Gönderilerin arşivleme işleminin ise kullanıcılar tarafından yapılması gerekiyor. Instagram yöneticileri bu özelliğin yaygın olarak kullanıldığını görünce, uygulamaya daha birçok yeni özelliğin ekleneceğini duyurmuştur.

Instagram Arşiv Nerede?

Instagram’ın arşivine ulaşmak için, profil ekranına girmek gerekiyor. Profil ekranının sol üst kısmındaki saat şekline tıklandığında ise arşive ulaşılmaktadır. Eğer profil ekranına girildiği halde saat şekli görülmüyorsa, Instagram uygulamasına güncelleme gerekmektedir. Güncel olmayan Instagram uygulamalarında arşiv seçeneği bulunmamaktadır.

blank

Uygulamanın güncellenmesini yapmak çok kolay olmaktadır. Öncelikle Google Play uygulamasına girerek Instagram’a giriş yapılmalı ve daha sonra ise ekranda beliren güncelle ibaresi tıklanmalıdır. güncelleme işlemi bittiğinde ise, profil ekranına arşiv seçeneğini gösteren saat simgesi anında görünecektir.

blank

Instagram Arşiv Nasıl Kullanılır?

Instagram kullanıcıları profillerinde yayınladıkları gönderiyi arşivlemek istediklerinde, fotoğrafın yanındaki seçeneklerin bulunduğu üç nokta simgesine tıklamalıdırlar. Daha sonra beliren arşivle yazısı tıklandığında ise arşivleme işlemi gerçekleşmiş olmaktadır. Kullanıcılar arşivledikleri fotoğrafları tekrar yayınlamak istediklerinde ise, profil ekranına girerek saat simgesini tıklamalıdır. Saat simgesi tıklandıktan sonra hikayeler arşivi ve gönderi arşivi olmak üzere iki seçenek belirmektedir.

Kullanılmak istenen arşiv seçeneğine girilerek içindekiler görüntülenmektedir. Tekrar yayınlanmak istenen gönderi seçildiğinde, profilde göster ile sil seçenekleri ekranda görünmektedir. Gönderi silinmek istenirse sil seçeneği, profilde tekrar yayınlanmak istenir ise profilde göster seçeneği tıklanarak işlem tamamlanmaktadır.

Süleyman KAAN

Bilişim Teknolojileri lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Sosyal Medya ve Mobil Uygulamalar uzmanı olup, güncel gelişmeleri yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu