Blog

Hotmail ve Outlook Hesap Silme Kapatma [Kesin]

Hotmail yani Outlook günümüzde halen en çok kullanılan e-posta servislerinden biridir. Doğumu 1969’a dayanan Hotmail 2013’te Microsoft’un kurduğu Outlook.com ile birleşerek yoluna devam etmektedir. Bu yazıda Hotmail hesap kapatma işlemini yapmak isteyen Hotmail kullanıcıları için bu işlemin nasıl yapılacağı anlatılacaktır.

Hotmail ve Outlook Hesabı Nasıl Silinir?

Bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için öncelikle Hotmail yani Outlook hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Giriş yaptıktan sonra https://account.live.com/CloseAccount.aspx bağlantısından hesap silme seçeneğine varmanız gerekir. Bu sayfada bulunan cep telefonu numaranıza güvenlik sebebiyle mesaj gönderilecektir. “İleri” düğmesine tıklayıp tüm seçenekleri işaretleyin. Bunun ardından  sayfanın alt kısmında bulunan “Yine de bu hesabı kapatmak mı istiyorsunuz? Gitmenize üzüldük. Gitmeden önce lütfen bize neden ayrıldığınız anlatın.” kısmına hesabınızı neden silmek istediğinizi belirtin. Burada “Artık Microsoft hesabı kullanmak istemiyorum” nedenini seçebilirsiniz. Nedeninizi de seçtikten sonra “Hesabı kapatılmak üzere işaretle” bağlantısına tıklamanız Hotmail hesap silme işlemini başlatmanıza sebep olacaktır.

outlook-ve-hotmail-hesap-silme

Hotmail hesabınızı kapatmak 60 günlük bir süreci kapsar. Yani eğer 60 gün boyunca hesabınıza bir daha giriş yapmaz ve yalnızca beklerseniz bu 60 günün sonunda hesabınız geri dönüşsüz bir biçimde silinecektir. Yok eğer bu süreçte hesabınıza bir daha giriş yaparsanız silme işlemini iptal etmiş olursunuz. Hotmail ya da Outlook hesabınızı tamamen kapatmaya karar vermeden önce birkaç hususa dikkat etmenizde fayda vardır.

Outlook ve Hotmail Hesap Silme yapmadan önce;

Eğer Hotmail hesabınızı kapatırsanız, Office365, OneDrive ve Xbox gibi abonelik hizmetlerine erişiminiz de biter. Bu aboneliklerinizi başka hesapla sağladığınızdan emin olana kadar Hotmail hesabınızı kapatmayın.

Hotmail hesabınızı silmeniz demek bir daha Hotmail, Outlook ya da OneDrive’a erişiminizin olmayacağı anlamına gelir ve böylece tüm  e-posta, resim ve diğer dosyalarınızı da kaybedersiniz. Bu sebeple buradaki sizin için önemli olan dosyalarınızı depoladığınıza emin olmadan Hotmail hesabınızı kapatmayın.

Eğer bu hesabınızı kullanan cihazlarınız varsa (Windows Phone, Xbox, Windows 8.1 veya Windows 8.1 RT PC gibi) bu cihazlardan en verimli şekilde yararlanmaya devam edebilmek için bu cihazları farklı bir Microsoft hesabınıza ayarladığınıza emin olun.

Eğer silmek istediğiniz hesabınızla birtakım müzik, oyun ya da uygulamalar satın almış ve indirmişseniz, hesabınızı sildikten sonra bunların içeriklerine ulaşamayabilirsiniz, bunun bilincinde olmadan hesabınızı silmeye çalışmayın. Silmek istediğiniz hesabı kullanarak açtığınız tüm oturumlara ve buralarda kaydedilmiş bilgilere de erişiminiz yok olur. HealthVault’u, MSN Money’i, aile ayarlarını kullanarak yönettiğiniz bilgileri ve Skype eklediğiniz Messenger kişileri kaybedersiniz.

Hotmail hesabınızı kapatmadan önce, bu servis sağlayıcı size tüm bunlarla ilgili uyarıda bulunacaktır. Bunların hepsinin farkında olduğunuza dair işaretleme yapmadığınız sürece hesabınızı kapatamazsınız. Fakat yine de bir şey gözünüzden kaçarsa ya da sonradan pişman olursanız da 60 gün içerisinde e-posta hesabınıza girip Hotmail ve Outlook hesap silme işlemini iptal etmeniz mümkündür.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu