Yazılım

GPU Ölçekleme Nedir?

Grafik kartlarının ilgili görüntüyü yatay ya da dikey olarak yansıtması durumudur. Gpu ölçekleme bu şekilde tanımlanabilir ve gerçek görevi de budur. 16:9 ya da 4:3 gibi ölçeklendirme seçeneklerini kullanmanıza yardımcı olur. Oyun severler bu detayı daha yakından tanıyor ve çok daha sık ihtiyaç duyuyorlar.

Görüntüyü daha kaliteli ve kullanışlı hale getirmenize yardımcı olan seçeneklerden bir tanesidir. Gpu ölçeklendirme ile birlikte ekranı tam boyut ya da pencere şeklinde kullanabilirsiniz ve az sonra bunu daha iyi anlamış olacaksınız.

gpu-olcekleme-nedir

Etkinleştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

  • Amd radeon ayarlarını açtıktan hemen sonra görüntüle butonuna tıklayın.
  • Gpu ölçeklendirme ekranı karşınıza çıkacaktır ve seçimlerinizi yaparak onay verebilirsiniz.
  • Yapmanız gereken şey bu kadar basit ve artık ölçeklendirme işlemini de dilediğiniz her oyun ya da görüntü biçiminde sorunsuz bir şekilde yerine getirebileceksiniz.

Gpu Ölçeklendirme Türleri

  • En boy oranını koru: Kullanıcı ve cihaz için en uygun seçeneği belirler ve en ve boy oranını koruyarak sağ ya da sol kısımlara siyah çubuklar dahil edecektir.
  • Tam panel: ekranının tamamını kullanmak isteyenler için en doğru seçeneklerden biri olduğunu düşünüyoruz. Bazı cihazlarda görüntü garip gelebilir ve harflerde kaymalar da meydana gelebiliyor.
  • Ortala: Ekran ortalanır ve boş kısımlara siyah çubuklar eklenir.

Bahsi geçen seçeneklerin her birini ayrı ayrı deneyebilirsiniz ve ekran kullanımı sizler için nasıl daha uygun ise onu seçebilirsiniz. Oyun oynarken bunu daha sık yaşayacaksınız. Ortalamanıza rağmen ya da tüm ekranı kullanmanıza rağmen bazı hatalar oluşabilir. Az önce de ifade ettiğimiz gibi harfler ya da görüntünün büyük bir kısmı bozulabilir ya da yassı bir hal alabilir.

Özellikle yüksek grafik gerektiren oyunlarda bunu yaşamanız normaldir. Birçok oyun, cihaz için en uygun seçeneği kendi belirliyor ve bu sayede görüntü konusunda sorun yaşamıyorsunuz. İdeal boyutları oyunun kendi ayarlamasına izin verin ve emin olun böylesi daha sağlıklı olacaktır. Dilerseniz diğer seçenekleri de tek tek uygulayabilir ve fikir edinebilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu