Blog

En Avantajlı Öğrenci Kredi Kartları

Hemen hemen herkes öğrencilik yaşamış olup çoğu zaman sıkıntılı duruma düşmüştür. Ama bu durum günümüzde daha seyrek olmaya başlamıştır. Çünkü artık bankalar, öğrenciler için sunduğu bazı kredi kartları ile onları rahata erdirmiştir. Peki, en avantajlı öğrenci kredi kartları hangileridir?

blank

1-İş Bankası Öğrenci Kredi Kartı

Bu bankaya ait kart çok fazla olmasa da bir takım öğrenci tarafından kullanılmaktadır. En önemli yanı da öğrenci kartları için olan kart işlem ücretini almamasıdır. Öğrenciler için olan İş’te Üniversiteli kredi kartı limiti 400 liradır ve borcun gecikmesi durumunda uygulanan faiz %2.62 oranındadır.

Elbette ki miktar 400 TL ile sınırlı olmayıp, bu sadece en alt limittir. Yani düzenli ve zamanında ödemeler ile iyi izlenimler bırakırsanız, dilediğiniz zaman limiti artırımı yapabilirsiniz. Her ne kadar bir öğrenci için olsa da, diğer tüm kredi kartları hangi haklara sahipse bu da o haklara sahiptir. Ayrıca sanatseverler için en güzel yanı da, kredi kartının aynı zamanda müze kart olarak kullanılmasıdır. Bunların yanı sıra alışverişler esnasında maxipuan kazanma durumu da söz konusudur. Yıllık kart ücreti ise 20 liradır.

blank

2-TEB Öğrenci Kredi Kartı

En fazla tercih edilen öğrenci kartları sıralamasında ikincidir. Diğer kredi kartlarının tüm haklarına sahip olabilirsiniz. Her ne kadar İş bankası kartı gibi müze kart olmasa da güzel kampanyaları vardır. Örneğin, hafta içi yapılan 50 TL alışveriş sonrası tiyatro ya da sinema bileti kazanabilirsiniz. Yıllık kart ücreti ise: 6.9 TL’dir.

blank

3-Ziraat Bankası Öğrenci Kredi Kartı

Türkiye’nin en köklü bankalarından biri olup, hemen hemen tüm kamu kurumlarının anlaşmalı olduğu bankadır. Bütün öğrencilerde bulunan bir kredi kartı olup ismi de Genç kart olarak bilinir. Ayrıca Maximum Card özelliği de bulunur. Bunun kampanyası ve limiti eğitim düzeyine göre verilmektedir. Örneğin; lisans için 500, master için 800, doktora için 950 TL olacak şekildedir.

İstisnasız hemen hemen her öğrencide bulunan bu kartta Maximum Card özelliğinin olması demek birçok alışveriş ve taksitli alımlarda kullanabilmeniz demektir. Yıllık kart işletim ücreti ise 15 TL’dir.

blank

4-Akbank Öğrenci Kredi Kartı

Akbank Exi26 adında öğrencilere sunduğu bir kredi kartı mevcuttur. Bu kartta ilk iki yıl boyunca yıllık ücret alımı yapılmaz. 2 yıl sonunda ise yıllık ücret 20 TL olarak belirlenmiştir.

Bu kart için 26 ve altı olmanız gerekmektedir. Akbank’ın diğer bütün kartlarına tanınan haklar Exi26 için de geçerlidir. Taksit imkanının bulunmasının yanı sıra alışverişler sonrasında Chip Para kazanma şansınız vardır. Örneğin, tek seferde yaptığınız alışverişler için daha sonraki günlerde de taksit yapma imkanınız vardır.

blank

5-Yapı Kredi Öğrenci Kredi Kartı

Listenin 5. sırasında bulunan YapıKredi bankasının öğrencilere sunduğu Play kart oldukça avantajlıdır. Kredi kartı limitleri ise 500 TL ile 1000 TL arasında değişebilmektedir. Bu limit ilk aşamada olup daha sonra banka nezdindeki kredi notunuza göre limit yükselme şansınız vardır. World üyesi olan tüm işletmelerde yaptığınız alışverişlerle nakit puan kazanama şansınız vardır. Bunun dışında özel olarak yapılan kampanyalardan da faydalanabilirsiniz ve yıllık kart ücreti ise yoktur.

blank

6-VakıfBank Öğrenci Kredi Kartı

VakıfBank’ta öğrenciye için sunduğu Like Card ile karşımıza çıkar. Çok farklı bir işletimi vardır. Örneğin, her sene artan başarınızla orantılı olarak ekstra puan kazanabilirsiniz. Burada amaç başarıyı teşvik etmek olup yaklaşık olarak 10.000 puana varan Like Puan vermektedir.

Kart tasarımı ise, öğrenciler arasında yapılan anketler sonucunda yapılmıştır. Hediye çekilişi, kampanyalar, gezi programları, like puan, sanal alışverişte extra puan ve doğum günü özel hediyeleri bulunan, bol avantajlı bir öğrenci kartıdır.

World Card üyesi olan her yerde, yaptığınız alışveriş sonrası, nakit olarak da kullanılabilen extra puanlar kazanabilirsiniz. Örneğin, 1 world puan 10 liraya tekabül eder. İnternet alışverişinde 75 TL ve üstü harcamalarda %10 puan kazandırır. Bunun yanı sıra doğum günlerinden 1 hafta önceki 50 TL alışverişler için 5 TL değerinde olan world puan kazanırsınız.

Like card ise, like puan kazandırır. Fakat bu nakit olarak kullanılmaz. Bunda ki değer ise 1 like puan 1 liraya eşittir. Örneğin, yıl sonu transkript ortalamanız 3.50 4.00 arası olursa 2000 like puan kazanırsınız.

Genel olarak bu kartla yapacağınız alışverişlerde faiz oranı %2.02 olup, nakit çekimlerde %0.02 oranında faiz uygulanır. Borç geciktirme faizi ise %2.52’dr. Bu gecikme hakkında yapılan bildirim ise 2.40 TL’dir.

blank

7-Denizbank Öğrenci Kredi Kartı

Listemizin son bankası da Denizbank olup, D Şarj adında bir öğrenci kartı bulunmaktadır. Bununla yapılan alışverişlerde bonus puanlar kazanabilirsiniz. Denizbank anlaşmalı sosyal mekanlarda (sinema, restoran vb.) %10 gibi bir indirim ayrıcalığı tanınır. Yıllık kart işletim ücreti ise 33 TL’dir.

Sonuç olarak, öğrencilere özgü olan bu kredi kartlarına sahip olmak istiyorsanız, öğrenci belgesi ile istediğiniz bankanın size en yakın şubesine uğrayarak kart sahibi olmak istediğiniz beyan ederseniz, konu hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilir ve kart sahibi olabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu