Blog

Derece İşareti ( ° ) Nasıl Yapılır?

Derece İşareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayar ortamında yazı yazarken bazı zamanlarda kullanılması gereken fakat nasıl yapılacağı bilinmeyen simgeler olabiliyor. Bunlar arasında bir yazıya tag eklemek, etiketleme yapmak, dolar simgesi, Euro simgesi gibi para birimlerini eklemek ve derece işareti eklemek bulunuyor. Özellikle bilimsel ya da coğrafi yazılarda kullanılan derece işaretleri bu gibi alanlarda yazı yazacak olanlar için önemli oluyor.

Derece İşareti Nerelerde Kullanılır

Derece simgesinin kullanımı bilgisayar ortamında genel Word üzerinden yazı yazarken kullanılıyor. Çeşitli aşamalarla gerçekleştirilebileceği gibi pratik yolları da bulunan derece simgesi tipografik bir sembol olarak farklı birçok alan için kullanılabiliyor. Açılarda ve hava sıcaklıklarında da kullanılmakta olan derece simgesi önemini böyle kazanmış bulunuyor. Çeşitli iş alanlarında da sıklıkla kullanıldığı için derece simgesinin klavyede Word üzerinden nasıl yapıldığını bilmek önem taşıyor.

blank

Derece İşareti Eklemek

Bilgisayarda yazı yazarken derece simgesini eklemenin iki farklı yolu bulunuyor. Şerit kullanarak derece simgesi eklemek ve klavye kısa yolu kullanarak derece işareti eklemek olmak üzere ayrılan bu türde biri daha pratik olmakla beraber her ikisi de kullanılabiliyor. Sıcaklık ya da ölçüm yazıları yazmaktayken derece simgesi eklemek için şerit kullanmak isteyenler öncelikle metinde derece nereye getirilecekse oraya işaretleniyor. Daha sonra yukarıdaki şeritte bulunan ekle kısmına giriliyor. Ekle kısmına girdikten sonra orada yer alan simgeler kısmına giriliyor. Simgeler kısmı açılmasının ardından denklem ve simge olmak üzere iki farklı bölüm bulunuyor. Burada da simge kısmı seçiliyor. Simge kısmında en altta bulunan diğer simgeler, tüm simgeler, seçilmesinin ardından yazı tipi menüsü açılıyor ve buradan yazı tipi seçiliyor. Daha sonra simgeleri tek tek kaydırarak derece işareti bulunup tıklanıyor ve bu şekilde eklenmiş oluyor.

Klavyede Derece İşareti Eklemek

Şerit kullanarak derece eklemekten daha pratik bir yöntem olarak kullanılabilecek olan klavyede derece işareti eklemek 2 aşamada mümkün oluyor. Öncelikle metinde derece eklenecek olan yere tıklanıyor ve burada klavyenin alt ve 0176 tuşlarına basılıyor. Bu şekilde derece simgesi eklenmiş oluyor. Bu pratik yöntem 10 tane rakamı bulunan klavyelerde çalışacağı gibi Alt tuşuna basılı tutmanın unutulmaması gerekiyor.

Derece İşareti Kopyala ( ° )

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu