Yazılım

BitLocker Nedir ve BitLocker Nasıl Kullanılır?

Bitlocker Windows işletim sistemindeki veri güvenliğini konu edinen gerçek bir dosya şifreleme sistemi şeklinde tanımlama yapmak mümkündür. Diğer dosya şifreleme sistemlerinden ne gibi bir farkı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Dilerseniz hemen yanıt verelim. Sınıfındakilere kıyasla en büyük farkı, sürücünün tümünü hatasız ve eksiksiz bir şekilde şifreliyor olmasıdır ve bu detay da onu bir adım daha öne çıkartıyor. Sürücünüze erişim sağlamak ve onu ele geçirmek isteyenleri püskürtebilecek bir teknoloji ve bu bağlamda güçlü bir sistem olduğunu da bir kez daha hatırlatmakta fayda var.

Bitlocker ile şifrelediğiniz herhangi bir sürücüye yeni dosyalar ilave edebilirsiniz ve bu işlem sonrasında bitclocker, tüm dosyaları hızlı bir şekilde otomatik olarak şifreliyor ve size de güven duygusunu iliklerinize kadar hissetmek kalıyor. Bu dosyalar farklı bir bilgisayara kopyalandığı takdirde ise ne yazık ki şifreleme sistemi ortadan kalkıyor ve güvenlik açığı gün yüzüne çıkıyor.

BitLocker Nasıl Kullanılır?

Denetim masası-tüm denetim masası ögeleri-bitlocker sürücü şifrelemesi adımlarını takip etmeniz gerekecektir.

İşlem yapmak istediğiniz sürücü üzerine sağ tıkladığınız takdirde bitcloker’ı aç seçeneğine de ulaşacaksınız ve bu seçeneği işaretlemeniz gerekiyor. Bu ekranda güçlü bir şifre oluşturarak ilerleyebilirsiniz. Karşınıza bazı kurtarma adımları çıkıyor ve şifreyi unutacağınızı düşünüyorsanız kurtarma seçeneklerini de işaretlemeniz ve belirlemeniz gerekecektir.

blank

Şifreleme işlemini sorunsuz bir şekilde tamamladıktan sonra kontrolleri sağlayabilirsiniz. İlgili sürücünün üzerine tıkladığınızda sizlerden şifre isteyecek olan bir ekran ile karşı karşıya geleceksiniz. Şifrenizi girdiğiniz takdirde bu ekran ortadan kalkıyor ve sürücü içerisindeki tüm bilgilere sorunsuz bir şekilde erişim sağlayabiliyorsunuz.

Şifre ile giriş yaptınız diyelim ve içerideki dosyaları şifresiz bir alana taşıdınız. Bu işlemi yaparsanız eğer ilgili dosyaların şifresi ortadan kalkacak ve bu da güvenlik açığı doğuracaktır. Kopyalama işlemi bu yüzden tavsiye edilmemektedir. Bu uygulama ile ilgili bilmeniz gereken önemli bir detaya da yer vermek istiyoruz. Sizler burada dosyaları şifrelemiş olmuyorsunuz. Sürücüleri şifreliyorsunuz. Dosyalar için ekstra bir şifre belirlemenize ya da şifre girişi yapmanıza gerek yoktur. Az önce de bahsettiğimiz gibi sürücü içerisinden alacağınız dosyalar artık koruma altında olmayacaktır. Eğer koruma durumunu devam ettirmek istiyorsanız ilgili sürücüden herhangi bir şekilde dosya taşımamanız gerekiyor.

BitLocker Şifre Kaldırma İşlemi Hakkında:

Denetim masası-tüm denetim masası ögeleri-bitlocker sürücüsü şifrelemesi adımlarını takip etmeniz gerekiyor. Devamında ise ilgili sürücüye sağ tıklayarak bitcloker yönetimine erişim sağlayabilirsiniz. Bu ekran üzerinden yeni bir şifre belirleyebiliyor ay da dilerseniz şifreyi tümüyle kaldırabiliyorsunuz. Herhangi bir sınırlama durumu söz konusu değildir ve dilediğiniz an yeni bir şifre belirleyebileceğiniz gibi yine dilediğiniz an şifreyi kaldırabilir ve koruma durumunu da iptal edebilirsiniz.

Bu yazıda Bitlocker nedir ve Bitlocker kurulumu nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalıştık. Windows işletim sisteminde veri güvenliği ve dosya şifreleme amacıyla kullanılmakta olup en çok USB Flash bellek şifrelemede kullanılmaktadır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu