Donanım

Bilgisayardaki Gereksiz Dosyaları Silin

Bilgisayardaki Gereksiz Dosyaları Silin

Günlük hayatımızda, gereksiz gördüğümüz her eşyayı atarak, evimizde ya da dolabımızda, daha rahat kullanacağımız boş alanlar sağlıyoruz. Ve böylece yapacağımız işler de hızlanıyor. Şimdi bu verilen örneği bilgisayarlarımıza uyarlayacak olursak, tıpkı evimizde ya da dolabımızdaki gereksiz eşyalar gibi, gerek işletim sistemimizin yaptığı güncellemeler ile gelen, gerekse ıvır zıvır programlamaların yedekleri gibi birçok gereksiz programı bilgisayarımızda barındırıyoruz. Bu programların bilgisayarımızda bulunması, bilgisayarımızın işletim hızını düşürerek, yavaşlamasına ve hantallaşmasına neden oluyor. İşte böyle bir durumla karşılaşmamak adına, bilgisayarınızda gereksiz dosyaları silin. Bunu zaman zaman yaptığınız takdirde, bilgisayarınızın hızı ideal bir ölçüde kalacaktır. Gereksiz dosyaların silinmesi işlemi sanıldığı kadar kompleks aşamalardan oluşan bir işlem değildir. Az sonra bu işlemin tüm aşamalarını detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

Gereksiz dosyalardan kurtulmak için kullanılan yönteme disk temizleme adını veriyoruz. Disk temizleme işlemi, karmaşık bir işlem ismi gibi görünse de aslında oldukça basit. Öncelikle, sistemin bulunduğu disk çeşidinin üzerine mouse’ nuz ile sağ tıklayın ve karşınıza çıkan menüden ‘’özellikler’’ i seçin. Özellikler penceresi açıldığında, oradaki grafikli alanın bulunduğu kısımdan diski temizle seçeneğine basın. Disk temizleme seçeneğini seçtikten sonra karşınıza bir pencere daha açılacak. Açılan bu pencereden de orada bulunan tüm bölümleri seçin. ‘’tamam’’ a basıp onayladıktan sonra disk temizleme işleminiz gerçekleşmiş oluyor.

Hakan İÇER

Yazılım Mühendisliği lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Bilim, oyun ve yazılım uzmanı olup, güncel haberleri yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu