Bilgisayar

Bilgisayar Kendi Kendine Uyku Moduna Geçiyor!

Herhangi bir işlem yapmadığınızda ve hatta bazı zamanlarda işlem yaparken bile aniden uyku modu beliriyor ve işlemleriniz yarıda kalabiliyor. Bilgisayar uyku moduna geçiyor şikayeti çok fazla ve forumları incelediğimizde de hali hazırda devam eden bir sorunun var olduğunu tespit ettik.

Bunun nedenlerini araştırdık ve doğru yanıtlar verebilmek adına buradayız. Cihaz ayarlarına bağlı bir sorun gündeme geldiğinde tespit etmek pek de kolay olmuyor ancak uyku modunun altında yatan neden belli ve az sonra bu sorunun nasıl çözümleneceğini de sizinle paylaşmış olacağız.

Bilgisayar Uyku Modunu Kaldırma

 • Cihazlarınızın sağ alt kısmında yer alan pil sembolüne sağ tıklayın ve karşınıza çıkan pencereden güç seçeneklerini tercih edin.
 • Güç Planını Seçin veya Özelleştirin ibaresi karşınıza çıkacak ve seçimlerinizi de bu şekilde yapmanız gerekiyor. Plan ayarlarını değiştir butonuna basarak devam edin.
 • Karşınıza çıkan pencerede bilgisayarı uyku moduna geçir ibaresini göreceksiniz. Hemen karşısında ise farklı seçenekler yer alıyor olacaktır. Hem şarj esnasında kullanım hem de pilde kullanım için uyku modu zamanını ‘’Hiçbir zaman’’ olarak ayarlamanız gerekiyor.
 • Bu değişikliği yapıp onay verdiğiniz takdirde bilgisayarınız kafasına göre uyku moduna geçiş yapamayacak ve işlemlerinizi de bölmeyecektir. Oldukça basit bir yöntem ve aslında en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir.

Gelişmiş Güç Ayarları

 • Aynı adımları takip ederek bu kez gelişmiş güç ayarları menüsüne ulaşmanızı rica ediyoruz.
 • Devamında ise gelişmiş güç ayarlarını değiştir butonuna basarak ilerleme kaydedeceksiniz.
 • Açılan pencere üzerinden uyku sekmesinin yanında yer alan uykudan önce bekletme butonuna tıklayın.
 • Hem pilde hem de prize takılı seçeneklerini işaretleyerek ‘’hiçbir zaman’’ ayarını tercih edin.
 • Bu adımları eksiksiz uyguladığınız takdirde uyku modu ile ilgili herhangi bir problem yaşamayacaksınız.

Hazırda Beklet Modunun Kapatılması

 • Windows+R kombinasyonu ile birlikte çalıştır menüsünü açalım.
 • Bu alana cmd yazıp tamam diyelim.
 • Komut penceresine “powercfg.exe /hibernate off” yazdıktan hemen sonra enter tuşuna basalım ve devam edelim.
 • Bu yöntem ile birlikte hazırda bekletme modu tamamen deaktif yani pasif hale getirilecektir.
 • Artık uyku modu tamamen devre dışı ve siz onay vermediğiniz takdirde çalışmayacaktır.

Uyku Modu Ne İşe Yarıyor?

Uzun süreli işlem yapmadığınızda cihazlarınızın kendini verimli moda alması eylemidir. Aslında hem sizler hem de cihazlarınız için olumlu bir detay ve birçok cihaz sahibi de uyku modunu kullanmayı tercih ediyor. Fakat yazımızın genelinde de bahsettiğimiz gibi ayarlar konusunda esneklik yapmadığınız takdirde ne yazık ki işlem yaparken ya da kısa süreli zaman dilimlerinde dahi uyku moduna geçiş söz konusu olabiliyor. Bu anlarda yaptığınız işe ara vermek durumunda kalıyor ya da kayıt almadığınız zamanlarda da sıkıntı yaşayabiliyorsunuz. Özellikle oyun severler için daha can sıkıcı bir durum.

Yukarıda bahsi geçen adımları takip ettiğinizde herhangi bir problem yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Birçok kaynakta benzer yöntemlerden bahsediliyor ve bilgisayar kullanıcıları tarafından onaylanmış yöntemlerdir. Sizler de uyku modu ayarlamalarını bu şekilde yapabilir ve dilediğiniz zaman aktif hale de getirebilirsiniz. Özellikle uzun süreli çalışmalarda buna ihtiyacınız olacaktır. Cihazların başından ayrıldığınızda cihazın kendini verimli moda alması tabii ki ihtiyaç duyulan bir şey ve bu sayede performans konusunda da beklentilerinize yanıt alabiliyorsunuz. Gerekli ayarlamaları yaptığınız takdirde kesinlikle fayda sağlayacak bir unsur ve verim konusunda da sizleri bir adım öne taşıyacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu