AndroidMobil

Android Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir?

Akıllı telefonlarla beraber artık telefonlarda işletim sistemi kullanılmaya başlandı. Telefonlarda işletim sisteminin kullanılıyor olmasıyla beraber kullanıcılara genel kullanımda birçok ayrıcalık sunulduğu gibi bunun dışında işletim sisteminden kaynaklı olumsuzluklarda yaşandığını söylemek gerekiyor. Bu şekilde telefonda işletim sistemi bulunmasıyla beraber yaşanan en büyük sorunlardan birisi de virüs sorunu.

Telefondan girdiğiniz sitelerden ya da telefonunuza yüklediğiniz uygulamalar aracılığıyla akıllı telefonunuza virüs buluşması durumunda ise genelde telefonda arızalanmalar yaşanıyor. Özellikle donma sorunları ve telefonun aşırı ısınması gibi sorunlarla karşı karşıya kalmanız mümkün. Hatta bazı durumlarda telefonunuz virüs nedeniyle kullanılamaz duruma da gelebiliyor. Peki, bu gibi bir durum ile karşılaştığımızda telefonumuza virüs girdiğini nasıl anlarız ve akıllı telefondan virüs temizleme işlemini nasıl yaparız? Daha detaylı ele alalım.

android-virüs-temizleme

  • Bu noktada telefonunuza virüs girdiğini anlamak için mutlaka iyi bir virüs programı kullanmanız gerekiyor. Virüs programları için ise hem iOS işletim sistemleri hem de Android işletim sistemlerinin resmi uygulama mağazalarından yararlanabilirsiniz. Bu mağazalarda birçok virüs programı bulunuyor. Her hangi bir virüs programı ile telefonunuzu taratmanız yeterli olacaktır. Bu şekilde telefonunuzda virüs varsa bunu öğrenebilirsiniz.
  • Tüm bunların dışında eğer telefonunuzda virüs olduğuna eminseniz bu durumda da yine virüs temizleme programlarını kullanarak virüsleri temizleyebilirsiniz. Fakat bu noktada bazı virüslerin temizlenmesi konusunda sıkıntılar yaşandığını da söylemek gerekiyor. Bu gibi bir durumda telefonun sıfırlanması gerekebilir. Bu noktada telefonunuz Android işletim sistemine sahipse eğer sıfırlama işlemi için öncelikler ayarlar kısmına girmeniz gerekiyor.
  • Ayarlar kısmından ise “yedekle ve sıfırla” kısmına giriş yapmanız gerekiyor. Yedekle ve sıfırla bölümünden “fabrika verilerine sıfırla” seçeneğini seçerek telefonunuzu sıfırlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Telefonun sıfırlanması sonrasında virüsler tamamen temizlenmiş olacaktır. Fakat sıfırlama işlemi sırasında tüm dosyalarınız silineceği için bu işlemden önce yedeklemek istediğiniz dosyalarınız varsa yedekleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu