Mobil

Android (Samsung, Huawei, Sony, Xiaomi, LG) Telefonum Açılmıyor

Android telefon kullanıcıları zaman zaman farklı problemlerle karşılaşabiliyor. Elektronik cihazlarda belli bir süre sorunlar belirmeye başlar. Bunlardan bir tanesi de Samsung, Huawei, Xiaomi, Vestel, Sony, Asus, LG telefonum açılmıyor sorunudur. Bu yazımızda telefon kapandı açılmıyor sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Android telefonun açılmamasının sebebi donanımsal veya yazılımsal sorunlardan dolayı olabiliyor. Donanımsal arızalardan bir tanesine örnek vermek istersek cihaz bataryasının kaynaklı olabilir. Telefon bataryadan yeterli güç çekemediği için açılmaz. Donanımsal arızalarda telefon garanti kapsamındaysa teknik servise götürmeniz en doğrusu olacaktır. Böylece telefon garanti kapsamından çıkmayacaktır. Yazılımsal sorunlara örnek vermek istersek, sistem güncellemesi sırasında telefon tekrar açılmıyorsa aşağıdaki adımları takip edin lütfen.

Telefonum Açılmıyor

Telefon açılmadığında Android servis ekranını çalıştırabilir ve buradaki seçenekleri kullanarak sorunu çözebiliriz. Servis ekranını açmak için aşağıda verdiğimiz tuşlara aynı anda basılı tutarak, telefonun açılış logosunu görene kadar beklemelisiniz.

Ses artırma tuşu + ses azaltma tuşu + güç tuşu

Ses artırma tuşu + güç tuşu

Ses azaltma tuşu + güç tuşu

Home tuşu + güç tuşu

Ses tuşlarından herhangi biri veya her ikisi + home tuşu

Ses tuşlarından biri yada her ikisi + kamera tuşu

Yukarıda verilen tuş kombinasyonları işe yaramadıysa Google üzerinden cihaz ismini ve recovery mode yazarak öğrenebilirsiniz.

blank

Servis modu ekrana geldiğinde ses kontrol tuşlarıyla yönlendirme yapabilir ve güç tuşuyla seçim yapabilirsiniz. İlk yapmanız gereken “Normal Boot” seçeneğini ile telefonu yeniden açmayı deneyin. Sorun hala devam ediyorsa cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyebilirsiniz. Fabrika ayarlarına döndürme işlemi sonunda telefondaki tüm bilgileriniz silinecektir. +- Ses kontrol tuşlarını kullanarak “Recovery mode” seçeneğine gelin ve güç tuşunu kullanarak cihazı yeniden başlatın.

Android telefonun açılmama sebebi yazılımsal ise yukarıdaki işlemler sorunu çözecektir. Donanımsal sebepler (Yere düşürme, Suya düşürme, Fiziki olarak zarar görmüş) nedeniyle telefon açılmıyorsa mutlaka teknik servis yardımına başvurun. Yaşadığınız problemleri aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu