Android

Android’ in IOS’ a Karşı Avantajları

Android’ in IOS’ a Karşı Avantajları

Diyelim ki aklınızda yeni bir akıllı telefon alma fikri var ancak, hangi markayı seçeceğinize ve hangi işletim sisteminin daha iyi olduğuna bir türlü karar veremiyorsunuz. Emin olun bu karasızlığınızda haksız değilsiniz. Çünkü akıllı telefonların fiyatları malum. Bundan dolayı hem ihtiyaçlarımızı karşılayan hem de sizi uzun süre idare edebilecek olan bir telefon şart. Bu makalemizde Android ve IOS işletim sistemlerini birbirlerini ile kıyaslayarak, Android’ in IOS’ a karşı avantajlarını sıralayacağız.

İlk olarak hepimizin bilgisayarlardan aşina olduğu, masaüstü görünümünden bahsedelim. Android işletim sistemine sahip olan telefonlarda, yabancılık çekmeyeceğimiz ve ekranda bize kolaylık sağlayacağını düşündüğümüz uygulamaları atabileceğimiz birçok sayfa oluşturma imkanı var. Yani masaüstü görünümü uygulaması Android’ de mevcut. Ancak IOS’ ta böyle bir uygulama yok.

Sırada kullanım kolaylığı sağlayacak bir özellik var. Android işletim sistemine sahip bir telefonunuz varsa, bilgisayarınızda rastgele dolaşırken bulduğunuz bir uygulamayı telefona girip indirmek yine, bilgisayar aracılığı ile yükleme yapabilirsiniz. Fakat yine IOS’ ta böyle bir durum söz konusu değil.

Arka planda çalışan ve şarjı düşüren uygulamaları kapatmak için, IOS’ larda teker teker parmağımızla hallederken, Android işletim sistemli telefonlarda ‘’tümünü kapa’’ butonu ile bu şekilde uğraşmaya gerek yok. Daha birçok özelliği olan Android işletim sistemi, genellikle çok fazla uğraşmadan bize kısa yollarla hedefe ulaşma konusunda epey kolaylıklar sağlıyor.

ibrahim BAL

Bilgisayar Mühendisliği lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Bilim, oyun, yazılım ve donanım uzmanı olup, güncel haberleri yakından takip ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu