Blog

Access Point Nedir?

Teknoloji dünyası ile yakından ilgilenenler için Access point nedir? Sorusuna yanıt vermek adına buradayız. Editörlerimiz, yaptıkları araştırmalar neticesinde merak edilen birçok konuyu bu sayfaya taşımaya devam ediyor ve AP konusu da yine bu konulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

İnternet erişimi mümkün olan tüm cihazları aynı anda internete bağlamak ve bunu herhangi bir kesinti yaşatmadan yerine getiren cihaz bütünlüğüne Access point adı veriliyor. Bu cihazların bir diğer görevi isse kablolu bağlantıyı saniyeler içerisinde kablosuz bağlantıya çevirmek olarak da biliniyor ve asıl kullanım amacının bu olduğunu da net bir şekilde dile getirebiliyoruz.

Access Point Nedir?

Sinyal tekrarlayıcı özelliği olduğunu da unutmamak gerekiyor ve yine birçok kaynakta “Repeater” olarak da bahsediliyor. Aslında fazlasıyla işlevsel bir ürün ve günün büyük bir kısmını internette geçirenler için vazgeçilmez bir ürün olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. İç mekanlarda internet erişimini sağlamak için kablolu bağlantıyı tercih edenlerin en büyük sorunlarından bir tanesi de ortaya çıkan kablo kirliliğidir. Bu bir sorun mudur bilinmez ancak aile evinde iseniz estetik bir görüntü olmayacağı aşikar.

Peki bu görüntüyü ortadan kaldırmak ne denli mümkün? Ap ile birlikte bu görüntüden kurtulabilirsiniz ve bir diğer işlevsel özelliği de budur. Access pointler, iç ve dış mekan ürünleri olarak iki ana kategoride inceleme altına alınmalıdır. Dış ortam ap’lere baktığımızda, iç ortam ürünlerine göre çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü olduklarını da net bir şekilde görebiliyoruz.

blank

Dış ortam Access point ürünleri, dış etkenlere karşı fazlasıyla dayanıklı ve herhangi bir şekilde sinyal kopukluğuna da fırsat tanımıyorlar. Kötü hava koşulları ve birtakım dış etkenler göz önünde bulundurularak geliştirilen bu ürünler sayesinde sizler de kopma sorunu yaşamayacak ve tam aksine çok daha güçlü sinyaller elde edeceksiniz.

İç ve Dış Mekan Access Point

Erişim noktası” tanımını çok sık duyacaksınız ve hatta birçok kaynakta erişim noktası olarak bahsedildiğini de görebilirsiniz. Access point, çok sayıda bilgisayarı kablo kullanmadan birbirine bağlamak ve internet erişimini mümkün hale getirmek adına kullanılan cihazların genel ismidir.

Bir diğer kullanım alanı ise zayıf sinyal aldığınız noktalarda çok daha güçlü sinyaller elde etmenize fayda sağlamak olacaktır. Zayıf sinyali arttırabilir ve bu sayede internet erişimini de daha kolay ve hızlı hale getirebilirsiniz. Az önce de ifade ettiğimiz gibi eğer kablolu bağlantı yapmak istemiyor ya da kablo kirliliği ile ilgili büyük sıkıntılar yaşıyorsanız sizler de Access point kullanabilirsiniz.

Yazımızın başında bu ürünün fazlasıyla işlevsel olduğunu ve farklı alanlarda da tercih edildiğini ifade etmiştik. En çok kullanıldığı durumlardan bir tanesi de zayıf sinyal detayıdır. Eğer bağlantınız ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız ve erişim konusunda sıkıntılarınız varsa sizler de ürün desteği alarak daha güçlü sinyaller elde edebilirsiniz.

İç ve dış ortam Access point ile birlikte kullanım alanı da genişliyor ve erişim sorununu kısa süre içerisinde ortadan kaldırma şansı elde ediyorsunuz. Sinyalde yaşanan kopmalar, zayıf sinyal sorunu ya da kablo kirliliği gibi durumlarda AP desteği almak kesinlikle tavsiye edilen bir adım olacaktır. Bağlantınıza zarar verecek bir ürün kesinlikle değil ve tam aksine sizlere fayda sunacaktır.

Access point nedir? Sorusuna detaylı bir şekilde yanıt vermek istedik ve eğer sizler de işinizi internet üzerinden yapıyorsanız ya da gün içerisinde internete çok daha sık ihtiyacınız oluyorsa bu ürün ile tanışmak durumundasınız.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu