Yazılım

0xc00007b Hatası Nedir? 0xc00007b Hatası Nasıl Çözülür?

Bir program ya da oyun dosyasını çalıştırmak istediğinizde karşınıza çıkabilecek olan sorunlardan bir tanesine değineceğiz. 0xc00007b hatası çözümü başlığı altında sizler de ilgili konuya ulaşabileceksiniz. Windows kullanıcıları için eziyete dönüşen bir süreç ve sistem dosyalarına bağlı olarak meydana gelen bu sorunun çözümü de bir hayli sıkıntılı görünüyor. Nedeni tespit ettiğinizi zannediyor ve işlem yapıyorsunuz ancak dosyaya bir kere daha tıkladığınızda aynı sorun karşınıza çıkıyor.

Sistem dosyası kaynaklı bu problemin çözümünü detaylı bir şekilde paylaşacağız ve merak ettiklerinizi de yanıtlamaya çalışacağız. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden başlayalım ve sizleri de bu sorundan kurtarmış olalım.

0xc00007b Hatası Nedenleri:

 • Çözüm yöntemlerine geçmeden önce bu sorunun nedenlerine de göz atmak istiyoruz. Bilgisayarlarınızı daha yakından tanımanız adına önemli bir unsur olduğunu düşünüyoruz ve az önce de ifade ettiğimiz gibi sık sık bu sorunu yaşayacaksınız.
 • Sistem dosyasına bağlı sorunlardan bir tanesidir ve DLL dosyalarının normal bir şekilde çalışmıyor olması, bu sorunu gün yüzüne çıkartıyor.
 • Net framework uygulamasında meydana gelen sorunlar da yine bu problemi gündeme getiriyor ve incelemelerinizi bu uygulama üzerinden gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz.
 • Son olarak bir diğer neden ise Visual C++ kütüphanesi problemleridir. Tüm bu problemleri çözmek için neler yapabileceğinize göz atalım ve süreci birlikte takip edelim.

blank

0xc00007b Hatasını Nasıl Çözebilirim?

 • DLL dosyalarını system 32 klasörüne yükleyerek sizler de eksikleri giderebilir ve yükleme sonunda sorunu da ortadan kaldırabilirsiniz. İndirmeniz gereken dosyaları dijital dünyada bulabiliyorsunuz ve birçok kaynak bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.
 • DLL Help724 şeklinde arama yapabilirsiniz ve indirme eylemini gerçekleştirdikten hemen sonra ‘’ mfc100.dll, mfc100u.dll, msvcr100.dll, msvcp100.dll ve msvcr100_clr0400.dll’’ dosyalarını da system 32 sistem klasörüne mutlaka dahil etmeniz gerekiyor.
 • Yükleme işlemini yaptıktan sonra herhangi bir sorun karşınıza çıkmayacaktır ve problemi de çözümlemiş olacaksınız.

Bu yöntem herhangi bir şekilde işe yaramadıysa eğer dilerseniz bir diğer alternatifi kullanabilir ve uygulayabilirsiniz. Gelin hep birlikte göz atalım ve sorularınızı da yanıtlamış olalım.

 • .Net Framework ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız eğer Microsoft resmi sitesi üzerinden en son sürümü indirmeniz gerekecektir.
 • İndirme işlemi için resmi siteyi ziyaret ettiğinizde cihazınız ile ilgili birtakım bilgiler talep edilecek ev bu bilgileri eksiksiz bir şekilde girdiğiniz takdirde en uygun sürüm tavsiyesi yapılacaktır. Önerilen sürümü indirip sizler de sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

İkinci yöntem ile ilgili bilmeniz gereken detayları da paylaşmak istedik. Peki bu adım da işe yaramadıysa ne yapmamız gerekiyor? Son olarak bir tavsiyemiz daha olacak ve dilerseniz bu tavsiyeyi de sizinle paylaşalım.

 • Visual C++ ile ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsiniz ve başlıkta yer alan hatanın en önemli nedenlerinden bir tanesi de budur. Windows resmi site aracılığı ile son ve güncel sürümü indirebiliyorsunuz. Yine cihaz bilgilerinizi girdiğiniz takdirde sizler için en uygun olan dosya kısa süre içerisinde hazırlanıyor ve download edebiliyorsunuz.
 • 32 bit ve 64 bit detayını da unutmamak gerekiyor ve cihazınızı tanıyor olmalısınız. Gerekli güncelleme yapıldığı takdirde ilgili sorunu kısa süre içerisinde çözümlemiş oluyorsunuz.

Bahsedebileceğimiz ve daha da önemlisi önerebileceğimiz 0xc00007b hatası çözüm yöntemleri bu şekildedir. Eğer fayda etmezse son çare olarak format atma ya da sistem geri yükleme gibi sıfırlama işlemlerinden yardım alabilirsiniz. Buna rağmen devam eden bir sorun olduğu takdirde cihazınızı servise götürebilir ve sorunu detaylı bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu