Yazılım

Windows 10 Güncelleme Kapatma Nasıl Yapılır?

Windows 10 kullanıcıları için faydalı olacağını düşündüğümüz bir yazı ile karşınızdayız. Windows 10 güncelleme kapatma işleminin nasıl yapılacağını hep birlikte inceleyeceğiz. Güncelleştirmeler açık olduğu yani otomatik olarak yapıldığı takdirde çok sayıda veri indirme işlemi gerçekleşiyor ve bu da anlık yavaşlamaya sebebiyet verebiliyor.

Güncelleştirmeleri kapatabilir ve manuel olarak yapabilirsiniz. Bu sürecin nasıl işlediğini anlatacağız ve detaylı bir şekilde konuyu çözümlemiş olacağız. Bizim tavsiyemiz otomatik güncelleştirmelerin açık olmasıdır ve bu sayede sık sık kontrol etmek zorunda kalmayacaksınız ancak bu durum size cazip gelmiyorsa adımları takip ederek güncelleştirmeleri kapatabilirsiniz. Dilerseniz vakit kaybetmeden başlayalım ve süreci de birlikte takip edelim.

Windows 10 Güncelleme Kapatma

  • Arama bölümüne hizmetler yazdıktan sonra onay verin uygulamayı açın.
  • Hizmetler bölümünden Windows updates ibaresini bulup deaktif hale getirebilirsiniz. En kolay adımlardan bir tanesidir ve birçok bilgisayar kullanıcısı da öncelikli olarak bu yöntemi tercih ediyor.
  • Bu ibareye çift tıkladığınız takdirde durdur seçeneği karşınıza çıkacaktır ve az önce de belirttiğimiz gibi en kolay yöntemdir.

Bu adımları takip ettiğinizde otomatik güncelleştirmeleri kapatmış olacaksınız ve güncelleme bildirimi de almayacaksınız. Dilediğiniz zaman yükleme yapabilir ve güncellemeleri yerine getirebilirsiniz. Manuel kontrol her zaman için daha zahmetlidir ancak bu aşamada karar elbette sizlerin.

blank

Tarifeli Bağlantı ile Windows Güncellemeleri Kapatma

  • Windows 10 kullanıcıları için özel bir seçenekten bahsedeceğiz. Tarifeli bağlantıyı aktif hale getirdiğiniz takdirde güncellemeleri de kapatmış olacaksınız ve bunun için yapmanız gereken şey de gayet basittir.
  • Başlat ve ayarlar adımlarını takip ederek devamında ağ ve internet ayarlarına geçiş yapın.
  • Wifi-gelişmiş ayarlar ve sonra olarak tarifeli bağlantı seçeneği ile birlikte aktive etme işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bahsi geçen adımların yalnızca kablosuz bağlantı için geçerli olduğunu da belirtmek gerekiyor ve eğer kablolu bağlantıyı tercih ediyorsanız be yazık ki fayda sağlamayacaktır. Bu yeni bir yöntem eve birçok kaynakta göremeyebilirsiniz. Eksiksiz bir şekilde adımları takip etmeniz yeterli olacaktır ve kablosuz ağ kullanıcıları için de en basit yöntemlerden bir tanesidir.

Windows 10 Güncelleştirmeleri Kapatmak Doğru mu?

Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi bizim tavsiyemiz kesinlikle otomatik güncelleştirmeleri açmanız yönündedir. Evet zaman zaman sizleri rahatsız edecek ve hatta sık bildirimler göndererek belki işlerinizi de bölecek olabilir ancak bu güncellemelere ihtiyacınız var. Yenilenen bir işletim sistemi ile devam etmek cihaz kullanıcıları için önemli ve güncellemeler de tam olarak bunu yerine getiriyor.

Yine daha önce ifade ettiğimiz gibi manuel olarak da güncelleme yapabilirsiniz ancak emin olun bu daha zahmetli olacaktır. Otomatik güncellemeleri açtığınızda ise her güncellemede size bir soru soruluyor ve teyit alındıktan sonra otomatik güncelleme başlatılıyor.

Güncellemeleri hiçbir zaman kabul etmemek ya da kapalı tutmak ise emin olun sizlerin zararına olacaktır. İşletim sistemi sürekli olarak kendini yeniliyor ve kullanıcılarına daha özel bir işletim sistemi yaratabilmek adına çalışmalarını devam ettiriyor. Siz, güncellemeleri kapatarak bu yeniliklere de kapalı hale geliyorsunuz ve cihazınız her geçen gün biraz daha geri planda kalıyor.

Bu yazımızda siz değerli cihaz kullanıcılarına otomatik güncelleştirmeleri nasıl kapatabileceğinizi anlatmaya çalıştık ve birtakım tavsiyelerde bulunduk. Dilediğiniz an kapatma işlemini gerçekleştirebilir ve mauel olarak devam edebilirsiniz. Bahsi geçen adımlar kolay yöntemlerdir ve eksiksiz bir şekilde uyguladığınızda negatif bir sonuç doğurmayacağını da bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu