Blog

Turizm Açısından Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Şehirler

Turizm sektörü her yıl farklı farklı birçok şehrin popüler olması ile değişkenlik göstermektedir. Yaz sezonlarında ve kış sezonlarında genel olarak turistlerin tercih etmiş olduğu belli başlı şehirler bulunmaktadır. Turizm konusunda birçok yerli ve yabancı turistin ziyaret etmiş olduğu bu şehirler günümüzün en popüler turizm şehirleri arasında yer almaktadır. Turistlerin ülkeye geliş dönemleri çoğunlukla yaz aylarında çok daha fazla olmaktadır. Yaz sezonlarında ülkeye akın eden milyonlarca turist gelmeden önce yer ayırttırma işlemi sayesinde, konforlu ve rahat bir tatilin keyfini çıkarmaktadır. Turistlerin kış sezonlarında ise,  yaz sezonu kadar olmasa da, yoğun bir talep ile Türkiye’yi ziyaret ettiği bilinmektedir. Kayak ve kış turizmi seven turistlerin çoğunluklu olarak tercih etmiş olduğu şehirler, doğu bölgesine kalan şehirler olmaktadır. Yüksek rakımlı dağlar ve kar yağışının çok fazla olduğu bu bölgeler, günümüzde kış turizmi açısından çok fazla tercih edilmektedir. Turizm sektörünün en yoğun ve en kalabalık olduğu sezonlar arasında bulunan kış sezonları, yüksek rakımlı dağların olduğu hemen hemen birçok ülkede yoğun bir şekilde ilgi görmektedir. Türkiye’de bulunan turizmin ne kadar önemli olduğu, ülke genelinde çok fazla bilinmektedir. Hem yerli esnafın hemde ülkenin ekonomisinin yükselmiş olduğu bu dönem zarfında, birçok kişi hem yazın hemde kışın gezilecek yerler aramaktadır. Turizm açısından Türkiye’de birçok şehir bulunsa da, en çok tercih edilen şehirlerden bir tanesi, Nevşehir olmaktadır.

Nevşehir

Türkiye’nin hatta ve hatta İç Anadolu Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden bir tanesi olan Nevşehir, son dönemlerin en popüler şehirleri arasında yer almaktadır. Genellikle turizm açısından yazın ve kışın fark etmeksizin birçok turistin akın etmiş olduğu bu şehir, doğal güzellikleri ve büyüleyici manzarası ile birlikte, birçok kişinin gönlünde taht kurmuş durumdadır. Genellikle Nevşehir ve civarında olan birçok doğal güzellik ile birlikte, şehre giden turistlerin ilgisini çekmektedir. Nevşehir’in en popüler ve en çok tanınan yerlerinden bir tanesi ise, Kapadokya olmaktadır. Doğal güzelliği ve muhteşem manzaraları ile birlikte çok fazla tercih edilen bu şehir, son dönemlerin en popüler doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Konaklama açısından birçok otel ve pansiyon bulunan Kapadokya’da, gün çok erken saatlerde başlamaktadır. Kapadokya otelleri, gündoğumu için çok güzel bir konuma sahip olması ile bilinmektedir. Tatil seyahati açısından birçok kişinin tercih etmiş olduğu Kapadokya, balon sefası ile çok daha anlamlı bir tatil olmaktadır.

Gaziantep

Türkiye’de yazın ve kışın fark etmeksizin, seyahat konusunda en çok tercih edilen şehirlerden bir tanesi, Gaziantep olmaktadır. Lezzetli yemek kültürü ve tarihi yapısı ile birlikte, popüler bir şehir olan Gaziantep, tüm zamanların en çok tercih edilen yerleri arasında bulunmaktadır. Tatlı kültürünün çok yaygın olduğu ve birçok kişinin gittikten sonra tatil boyunca baklava yemiş olduğu bu şehir, Türkiye’nin en önemli şehirleri arasında yer almaktadır. Şehir merkezi ile iç içe olan ve birçok tarihi esere ev sahipliği yapan Gaziantep, muhteşem mirası ile bir arada olmaktadır. Tarihi yapıları ile birlikte, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan Gaziantep, Türkiye’nin en çok tercih edilen turizm kentleri arasında yer almaktadır. Gaziantep şehrine birçok ulaşım türü bulunmaktadır. En çok tercih edilen ulaşım türlerinden bir tanesi, uçak seyahati olmaktadır. Hız ve konfor konusunda çok fazla tercih edilen ve son dönemlerin en çok tercih edilmiş olduğu bu ulaşım türü, turizm açısından çok faydalı bir ulaşım türü olmaktadır. Turizm sektörünün en önemli yanlarından bir tanesi, zaman olmaktadır. İnsanların zamandan tasarruf edip gezmeleri ile birlikte, rahat ve konforlu bir tatil geçirmektedir. Ulaşım açısından tercih edilen bir diğer yaygın ulaşım türü ise, Kara Yolu Ulaşımı olmaktadır. Kara yolu ulaşımının tercih edilmesinin en büyük yanı, rahatlıkla yük taşımacılığı yapılabilmektedir. Uçakta bulunan sınırlı yük kapasitesinin yanında birçok kişi yük konusunda otobüsleri tercih etmektedir. Gaziantep şehrinden Türkiye’nin her şehrine ulaşım birçok otobüs firmaları tarafından sağlanmaktadır. Gaziantep şehrinden en çok yolculuk yapılan şehirlerden bir tanesi, Ankara olmaktadır. Öyle ki sezon zamanlarında Gaziantep Ankara otobüs bileti çok sık tükenmektedir. Yolcuların birçoğu transit geçiş ile birlikte, merkez olan Ankara’dan diğer illere rahatlıkla seyahati sonlandırabilmektedir.

Ankara

Türkiye’nin en önemli şehirlerinden bir tanesi olan Ankara, son dönemlerin en çok ziyaret edilen şehirleri arasında yer almaktadır. Turizm sektörü açısından önemli bir şehir olan Ankara, aynı zamanda ulaşım yolu açısından transit şehirler arasında en çok tercih edilen şehirlerden bir tanesi olmaktadır. Konum açısından Türkiye’nin tam ortasında bulunan ve genellikle birçok kişinin tercih etmiş olduğu bu şehir, muhteşem eserleri ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin bulunduğu Anıtkabir ile dünya çapında bilinmektedir. Birçok kişinin gezi amaçlı olarak gidip duygusal anları yaşamış olduğu bu şehir, Türkiye’nin turizm açısından en çok tercih edilen şehirleri arasında yer almaktadır. Ülkenin tam orta kısmında yer alan ve birçok şehir ile yakınlığı ile bilinen Ankara, belli başlı şehirlere birçok sefer düzenlemektedir. Bu şehirler arasında; İstanbul, Antalya ve Bursa şehri dikkat çekmektedir. Çoğu zaman İstanbul ve Antalya şehirlerine ulaşım için otobüs bileti bulunmasada, Ankara Bursa otobüs bileti sıklıkla bulunmaktadır. Güzel bir turizm turu yapmak isterseniz, biletlerinizi önceden almayı ihmal etmeyin.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu